banner ad

„Kriss de Valnor i Władczyni Lasów” ? zobaczcie zwiastun fanowskiego filmu ze świata „Thorgala”!

12 czerwca 2017


Podczas gdy reżyser Florian Henckel von Donnersmarck przymierza się do zekranizowania „Thorgala” (najprawdopodobniej w formie serialu telewizyjnego), miłośnicy komiksowej serii Jeana Van Hamme?a i Grzegorza Rosińskiego otrzymują inny filmowy prezent. Dowiedzieliśmy się, że dobiegają właśnie końca prace nad fanowskim filmem o Kriss de Valnor.

Za realizację średniometrażowego filmu odpowiadają siostry Mai i Julia Bui Ngoc ? artystyczny duet polsko-francusko-wietnamskiego pochodzenia. Główną bohaterką obrazu zatytułowanego „Kriss de Valnor i Władczyni Lasów” jest piękna i zabójcza najemniczka będąca jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci w komiksach o Thorgalu. Czytelnicy mieli okazję poznać ją po raz pierwszy w albumie „Łucznicy”, później wielokrotnie powracała w najważniejszych momentach serii, aż w końcu doczekała się osobnego cyklu „Thorgal: Kriss de Valnor”.

Historia przedstawiona w filmie sióstr Bui Ngoc inspirowana jest wątkami z albumu „Władca gór”, w którym wędrujący przez ośnieżone góry Thorgal znajduje magiczny pierścień, dzięki któremu przenosi się w czasie i konfrontuje z tytułowym władcą tamtejszych terenów. W filmie podobna historia przydarza się Kriss. Według Iwony Czapli, jednej z osób zaangażowanych w projekt, będzie to „opowieść o decyzjach, szlachetności i podłości, o miłości i nienawiści, opowieść o czasach tak prastarych, że nikt już dzisiaj nie wie, że kiedyś istniały”. Znaczącą rolę będą w niej odgrywać kobiety, ich pierwotna moc i siła.

Co ciekawe, fanowska realizacja konsultowana była z Grzegorzem Rosińskim. „Nie wyobrażałem sobie, żeby miały kupować licencję na robienie filmu. Byłoby to oczywiście niemożliwe(…) Wydawało nam się, że możemy z nimi wejść w taką symbiotyczną współpracę: one nie muszą płacić, robią projekt kompletnie niekomercyjny, taki fanart, a my mamy z tego bezpośrednio korzyść” – mówił w 2014 roku na łamach bloga Thorgalverse Piotr Rosiński, syn i zarazem agent słynnego rysownika. Prace nad projektem trwały kilka lat, lecz wreszcie koniec realizacji jest bliski. W sieci udostępniono niedawno oficjalny zwiastun filmu.

Dlaczego siostry Bui Ngoc postanowiły stworzyć film na motywach „Thorgala”? „Wychowałyśmy się we Francji, gdzie istnieje bardzo rozwinięta kultura komiksu, a 'Thorgal’ jest jednym z jej największych bohaterów. Komiksy nauczyły nas, że światy, które tworzymy, mogą być pełne magii i nieoczywistych zdarzeń. Z drugiej strony wszystkie nasze wcześniejsze prace opowiadały o silnych, niezależnych kobietach. Wynikało to z naszej wewnętrznej postawy, tego, jak czujemy się w życiu. Dlatego w komiksach Grzegorza Rosińskiego naszą ulubioną bohaterką była właśnie Kriss de Valnor” – mówi Julia Bui Ngoc w rozmowie z Booklips.pl.

Idea realizacji średniometrażowej produkcji rodziła się stopniowo. „Pewnego zimowego dnia wpadłyśmy na pomysł, żeby nakręcić trailer nieistniejącego filmu o Kriss. To miał być rodzaj żartu. W ciągu jednego weekendu skrzyknęłyśmy grupę fantastycznych dziewczyn i nakręciłyśmy kilka scen z ogromną kobiecą energią, ale bez żadnej fabuły. Kiedy wrzuciłyśmy trailer do internetu, okazało się, że jest ogromny oddźwięk i wszyscy pytają, kiedy będzie film. Minęło kilka miesięcy, cały czas wszyscy zaczepiali nas, pytając o film, więc spontanicznie postanowiłyśmy nakręcić kilkuminutową etiudę. W trakcie prac, które w pierwszej fazie były bardzo spontaniczne, projekt się rozrósł, pojawili się nowi ludzie, nowe pomysły. Dzięki temu nasz film urósł do rozmiarów standardowego odcinka serialu” – wyjaśnia Julia Bui Ngoc.

Młode twórczynie podkreślają, że „Kriss de Valnor i Władczyni Lasów” nie jest filmem o Thorgalu. „Inspirowałyśmy się komiksami Rosińskiego, postacią Thorgala, jednak to, co udało nam się stworzyć, jest naszą interpretacją tamtego świata. W tej naszej wizji kobiety są tak samo silne i niezależne jak mężczyźni, potrafią brać los w swoje ręce. Mamy nadzieję, że najbardziej zagorzali fani Thorgala nam to wybaczą” – mówi Julia Bui Ngoc.

W głównych rolach w „Kriss de Valnor i Władczyni Lasów” występują Ada Neyman (Kriss de Valnor), Ewa Kasprzyk (Valdemana), Magdalena Kielar (Mojmira) Włodzimierz Dembowski (Derwan), Ada Neyman i Magda Dembowska. Warto dodać, że wszyscy bohaterowie trwającego blisko 40 minut obrazu będą mówić w języku prasłowiańskim, o co zadbała Iwona Czapla. Do nakręcenia zostały już ostatnie sceny, a także prace postprodukcyjne. Póki co nie znamy oficjalnej daty premiery filmu.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Kriss de Valnor i Władczyni Lasów”:

[mw]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film