„Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” ? ekranizacja wspomnień ukochanej słynnego barona narkotykowego od 15 czerwca w kinach

13 czerwca 2018


Dokładnie rok temu na rynku polskim ukazała się książka „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” Virginii Vallejo ? kochanki Escobara, największego barona narkotykowego na świecie. A już 15 czerwca do kin trafi film o tym samym tytule, będący ekranizacją autobiografii. W główne role wcielili się Penelope Cruz i Javier Bardem.

W 1983 roku Virginia Vallejo ? była modelka, wschodząca gwiazda kolumbijskiej telewizji i bywalczyni salonów ? zakochała się w Pablu Escobarze, nazywanym często „kolumbijskim Robin Hoodem”. Pełen fascynacji i przepychu kilkuletni związek tych dwojga, rozgrywał się w otoczeniu luksusowych apartamentów w najbardziej eleganckich hotelach całego świata, na sławnym ranchu Hacienda Nápoles oraz maleńkiej wyspie na Karaibach, będącej własnością Escobara. Mało kto miał okazję poznać go tak dobrze jak ona ? kochanka najbardziej poszukiwanego i najbogatszego przestępcy świata.

Swoje wspomnienia postanowiła opisać w książce, która podbiła serca czytelników Ameryki Południowej i Europy. W Polsce ukazała się 19 kwietnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Agora. Autorka odsłania w niej nie tylko intymne szczegóły płomiennego romansu. Virginia jak nikt inny miała prawo i możliwość zadawania Pablo najtrudniejszych i najintymniejszych pytań. A on jej odpowiadał, bo miała napisać jego biografię. Dlaczego biografia nie powstała? Jak wielka miłość zmieniła się w wielką zazdrość i nienawiść? Co się stało, że kochanka stała się wrogiem numer 1 narkotykowego barona i zwierzyną łowną? Jak amerykańskim służbom udało się w sensacyjnych okolicznościach uratować Virginię i wywieźć do Stanów? Jak Virginia Vallejo zmieniła się w pomocnicę tych, którzy chcieli dopaść jej ukochanego?

Virginia Vallejo w szczerym wyznaniu zdradziła kulisy niebezpiecznej miłości i intymnej relacji z Pablo Escobarem. Historia, która wydarzyła się naprawdę, brzmi jak fikcja literacka. Nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. W głównych rolach w filmie wystąpili Penélope Cruz i Javier Bardem, którzy również w życiu są parą.

Aktorzy poznali się na planie hiszpańskiego filmu „Szynka, szynka” w 1992 roku. Mimo iż już wtedy między nimi zaiskrzyło, to ich znajomość nie przerodziła się w poważniejszy związek aż do 2008 roku, kiedy to ponownie spotkali się podczas kręcenia filmu „Vicky Christina Barcelona”. Obraz w reżyserii Woody’ego Allena stał się hitem, a niespełna dwa lata później Penélope Cruz i Javier Bardem byli już małżeństwem. Teraz ponownie stanęli wspólnie przed kamerą by wcielić się w wybuchową parę: narkotykowego bossa Pablo Escobara i jego ukochaną ? dziennikarkę Virginię Vallejo.

Javier Bardem podkreśla, że w „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” jemu i Penélope Cruz zależało najbardziej na wiernym ukazaniu relacji dwojga ludzi. „Nasze kreacje miały być z założenia portretem prawdziwych osób, nie ich obrazu znanego z mediów. Nie ukrywaliśmy ich ciemnych stron, ale też nie przepraszaliśmy za nie. Sam tytuł filmu zdradza drogę, którą poszliśmy: opowiadamy historię miłości z perspektywy kobiety, która pokochała nie narkotykowego barona i króla kokainy, ale człowieka z krwi i kości. Wszyscy jesteśmy ludźmi, ale też każdy z nas może stać się potworem takim jak Pablo Escobar. W 'Kochając Pabla, nienawidząc Escobara’ pokazaliśmy ludzką stronę tej postaci” ? mówi aktor.

Wcielenie się w postać historyczną pokroju Escobara jest o tyle trudne, że jego wizerunek mocno utrwalił się w świadomości społeczeństwa, a co za tym idzie ? widzowie mają większe oczekiwania wobec odgrywającego tę rolę aktora. Javier Bardem podszedł do swojego zadania bardzo poważnie. Aktor nie tylko przeszedł transformację fizyczną, ale też zaczął studiować sposób poruszania się postaci, analizował jego głos, rytm wypowiedzi. „Dowiedziałem się, że Pablo Escobar uwielbiał hipopotamy” ? mówi Bardem. „Fascynowały go, bo są powolne i ociężałe, a jednak są najbrutalniejszymi zwierzętami Afryki. Są niepozorne, chociaż to urodzeni mordercy. Pablo był taki sam. Jego powierzchowność nie wskazywała na to, że jest bezwzględnym przestępcą. To jest ten aspekt jego wewnętrznej energii, który bardzo chciałem oddać na ekranie”.

Aktora zainspirowała też dwoistość natury Pabla Escobara: „Był on postrzegany zarówno jako szczodry milioner jak i brutalny bandyta. Chciałem osiągnąć balans pomiędzy dobrem i złem, które w nim się przenikały, odkryć co działo się w umyśle człowieka, który z jednej strony potrafił wyrządzić tyle okrucieństwa, a z drugiej być kochającym opiekunem swojej rodziny i przyjaciół” ? mówi Bardem.

Penélope Cruz starała się bliżej poznać prawdziwą Virginię Vallejo za sprawą obszernego archiwum nagrań telewizyjnych. „Przestudiowałam ponad 800 godzin nagrań z wywiadami i programami, w których Virginia występowała jako dziennikarka i prezenterka” ? mówi Cruz. „To był bezcenny materiał przy budowaniu tej postaci. Weszłam w tę postać dzięki temu, że mogłam oglądać ją i słuchać jej wypowiedzi, zobaczyć jak ona sama przedstawia swoją wizję świata, swoje doświadczenia, marzenia i jak opowiada o swojej przeszłości”.

Aktorka podkreśla też, że jej bohaterka nie była tylko obserwatorką wydarzeń, ale miała realny wpływ na karierę polityczną Escobara: „Virginia pokazała mu siłę mediów ? to dzięki niej odkrył jak potężna może być jego władza nad Kolumbijczykami. Nauczyła go przemówień publicznych, pokazała mu jak manipulować słowami by zjednywać sobie przychylność ludzi. Była z nim od samego początku kariery politycznej i nie przypuszczała nawet jakie będą konsekwencje jej działań”.

Film „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” w reżyserii Fernanda Leóna de Aranoy wchodzi na ekrany polskich kin 15 czerwca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun tej produkcji:

Okładka polskiego wydania książki „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” Virginii Vallejo:

Plakat promujący film „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara”:

fot. Raul Soto

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film