Kinowa premiera filmu „Wybawienie” na podstawie powieści Jussiego Adler-Olsena

28 kwietnia 2017


W piątek 28 kwietnia do kin w całej Polsce wchodzi trzeci film o detektywach z kopenhaskiego Departamentu Q znanych z bestsellerowego cyklu kryminałów Jussiego Adler-Olsena. Psychopatyczny morderca, religijni fanatycy i nierozwiązana sprawa zaginionych dzieci. Wszystko to czeka widzów w thrillerze „Wybawienie”.

Detektyw Carl i jego pomocnik Assad pracują w Departamencie Q, który przypomina polskie Archiwum X, gdzie bada się sprawy pozornie niedające się rozwiązać. Tym razem w ręce detektywów trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Okazuje się, że jest to napisane ludzką krwią wołanie o pomoc, prawdopodobnie ostatni znak życia dwójki dzieci, które osiem lat temu zostały uprowadzone. Dlaczego rodzice nie powiadomili policji o zaginięciu? Czy to możliwe, że dzieci jeszcze żyją? Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wciąż jest na wolności.

„Nakręcony w niezwykle wymownych plenerach film pokaże odosobnienie i rodzącą desperację, samotność ludzi, którzy mieszkają poza dostrzegalnym przez większość z nas światem. Czasami całkowicie subiektywna kamera zmusi widza do ujrzenia szczegółów, których na co dzień nie potrafimy zaobserwować. Innym razem pominie detale, których jako widzowie spodziewamy się w takim filmie. Pragnąłem budować ekranowe napięcie między innymi poprzez sugerowanie niewerbalnymi środkami, że coś tu bardzo mocno nie gra. Bywa, że to odczucie pojawia się w związku ze sposobem kadrowania lub ruchem kamery, który jest dłuższy niż zazwyczaj. Albo w nieustępliwości kamery usilnie próbującej udowodnić, że otoczenie, które wydaje nam się normalne i oczywiste, skrywa w rzeczywistości wiele tajemnic, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć” – mówi reżyser „Wybawienia”, Hans Petter Moland, uznany na świecie twórca, który ma w dorobku m.in. takie produkcje jak „Pewien dżentelmen” czy „Obywatel roku”.

Hans Petter Moland podkreśla, że do zalet filmu należy zaliczyć nie tylko ekscytującą historię oraz elementy trzymające w napięciu, ale też fakt, jest to obraz niepokojący i zmuszający widza do opuszczenia swego komfortowego świata. „Kwestie wiary oraz kruchości ludzkiego życia są bardzo istotne nie tylko w dzisiejszym świecie. Nie można o tym zapominać. A jednak ostatecznie 'Wybawienie’ to film, który przekazuje podskórnie poczucie rodzącej się nadziei ? w postaci piękna człowieczeństwa Assada i Carla” – dodaje reżyser.

Film zrealizowano na podstawie trzeciej części niezwykle popularnego cyklu książek Jussiego Adler-Olsena. Do tej pory kryminały o Departamencie Q zostały przetłumaczone na 42 języki i sprzedane w nakładzie przekraczającym 12 milionów egzemplarzy. W Polsce pierwsze trzy tomu cyklu opublikowało wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

fot. Henrik Ohsten

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film