Katastrofa lotnicza w Andach w 1972 roku. J.A. Bayona wyreżyseruje dla Netfliksa film na podstawie książki Pablo Vierciego

1 grudnia 2021

Netflix ogłosił, że J.A. Bayona (na zdj. po lewej), reżyser takich produkcji, jak „Niemożliwe”, „Sierociniec” czy „Jurassic World: Upadłe królestwo”, nakręci dla tego giganta strumieniowego film „Society of the Snow” na podstawie książki Pablo Vierciego.

W 1972 roku lot 571 Urugwajskich Sił Powietrznych, wyczarterowany przez drużynę rugby na przelot do Chile, rozbił się na lodowcu w samym sercu Andów. Tylko 29 z 45 pasażerów przeżyło katastrofę. W najbardziej nieprzyjaznym środowisku na Ziemi musieli uciekać się do ekstremalnych środków, aby pozostać przy życiu.

Urugwajski dziennikarz i pisarz Pablo Vierci w swej książce „La sociedad de la nieve” odtworzył tamte wydarzenia. Reporterska narracja przeplatana jest wspomnieniami ocalałych, którzy opowiadają o tym, jak katastrofa wpłynęła na ich dalsze losy i jak żyją po powrocie do domów.

I właśnie ta książka była inspiracją do napisania scenariusza filmu „Society of the Snow”. „Gromadząc dokumentację do filmu 'Niemożliwe’, trafiłem na 'La sociedad de la nieve’, fascynującą kronikę tragedii w Andach autorstwa Pablo Vierciego. Dziesięć lat później moja fascynacja tą książką wcale nie osłabła. Chętnie zmierzę się z wyzwaniem jej sfilmowania, aby przedstawić światu jedną z najbardziej pamiętnych historii XX wieku w całej jej złożoności, która jest tak ważna nie tylko dla ocalałych, ale również dla tych, którzy zostali w górach na zawsze. Zrealizujemy ten film po hiszpańsku – w moim ojczystym języku, w którym nie pracowałem od 14 lat. W obsadzie znajdą się niesamowici młodzi urugwajscy i argentyńscy aktorzy” – powiedział J.A. Bayona.

Zdjęcia do filmu powstaną w górach Sierra Nevada (Andaluzja, Hiszpania), Montevideo (Urugwaj) oraz w różnych lokalizacjach w Andach (zarówno w Chile, jak i w Argentynie), w tym w El Valle de las Lágrimas, miejscu, w którym naprawdę wydarzyła się ta historia.

Scenariusz „Society of the Snow” reżyser J. A. Bayona napisał wspólnie z Bernatem Vilaplaną, Jaime Marquesem i Nicolásem Casariegą. Producentami filmu są Belén Atienza („Niemożliwe”, „Sierociniec”) i Sandra Hermida („Niemożliwe”, „Siedem minut po północy”).

Książka „La sociedad de la nieve” nie doczekała się do tej pory polskiego przekładu. Być może przy okazji premiery filmu znajdzie się wydawca chętny do zaprezentowania jej czytelnikom w naszym kraju.

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film