Juliette Binoche w roli francuskiej reportażystki. Zobacz polski zwiastun filmu „Między dwoma światami” w reżyserii Emmanuela Carrère’a

26 maja 2022

Dystrybutor Aurora Films udostępnił polski zwiastun filmu „Między dwoma światami” wyreżyserowanego przez pisarza Emmanuela Carrère’a. Obraz oparty jest na bestsellerowym reportażu książkowym Florence Aubenas, który kilka lat temu wywołał we Francji spore zamieszanie. W głównej roli wystąpiła Juliette Binoche, a towarzyszą jej na ekranie naturszczycy.

Książka i film opowiadają o cenionej dziennikarce, która swój najnowszy reportaż planuje poświęcić sytuacji społecznej na północy Francji. Chcąc poznać problem od podszewki, udaje się do portowego Caen, gdzie incognito zatrudnia się jako sprzątaczka. Im bardziej zagłębia się w świat ciężkiej, słabo płatnej pracy, tym więcej dowiaduje się o życiu ludzi, którzy imając się różnych tymczasowych zajęć, desperacko próbują związać koniec z końcem.

„Co szczególnie znamienne dla tego typu pracy, to to, że raz w jednym miejscu jest się dwie godziny, potem w innym trzy, trzeba więc się przemieszczać z miejsca na miejsce i sporą część skromnej pensji przeznacza się na benzynę. Nie ma czasu, by wrócić do domu na małą drzemkę, ale między dwiema pracami jest pusty czas. To całkowicie wyczerpujące zajęcie” – komentuje pisarz Emmanuele Carrère, który tym razem zasiadł na stołku reżyserskim.

Niepewność zatrudnienia, brak ubezpieczenia i lęk przed tym, co przyniesie jutro, to tylko niektóre z problemów, jakim musi stawić czoła spora grupa francuskich obywateli, o których system najwyraźniej zapomniał. Marianne będzie musiała się także zmierzyć z pytaniem o etykę własnej pracy, zwłaszcza że jedna z kobiet, z którą nawiązuje bliższe relacje, zaczyna coś podejrzewać.

Juliette Binoche od dłuższego czasu zabiegała, by zrealizować ten film. Autorka reportażu, Florence Aubenas, zgodziła się na ekranizację, o ile nakręci ją Emmanuel Carrère. Binoche zapytała więc o to pisarza, a ten przystał na propozycję pod warunkiem, że będzie można poczekać, aż on skończy pracować nad swoją kolejną książką. Aktorka była gotowa to zrobić – nie tylko z uwagi na interesujący materiał, ale też z powodów osobistych.

„Moja babcia przyjechała z Polski w czasie wojny i potem nie miała nic. Wykonywała więc dorywcze prace, aby wychować dwójkę dzieci. Moja mama, kiedy zaczynała, też nie miała nic. Wykonywała różne prace domowe i to pomogło jej przetrwać. Na początku, jako młoda aktorka, też nie miałam nic, żadnej pomocy z zewnątrz. Więc podejmowałam też prace dorywcze. Zawsze o tym pamiętam” – mówi Binoche.

„Między dwoma światami” trafi do polskich kin 10 czerwca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film