Jest wreszcie zwiastun „Wady ukrytej” na podstawie powieści Thomasa Pynchona!

30 września 2014

wada-ukryta-zwiastun
Warner Bros. opublikował wreszcie zwiastun ekranizacji „Wady ukrytej” Thomasa Pynchona. Wszystko wskazuje na to, że reżyser Paul Thomas Anderson stworzył kolejną intrygującą produkcję, tym razem ociekającą w tony stylu, świetnie wykreowanych bohaterów i mnóstwo humoru charakterystycznych dla książki amerykańskiego pisarza.

„Wada ukryta” rozgrywa się w Los Angeles u schyłku epoki hipisowskiej rewolucji. Bohaterem powieści i filmu jest przypominający nieco Philipa Marlowe?a i „Kolesia” z filmu „Big Lebowski” prywatny detektyw „Doc” Sportello, regularny czytelnik i prenumerator czasopisma „Nagie Nastoletnie Nimfetki”, wielki amator marihuany, lekceważący wszelkie normy strojów i obyczajów. Pewnego dnia „Doc” dostaje cynk od swojej byłej dziewczyny Shasty o planowanym porwaniu jej obecnego przyjaciela, potentata budowlanego Michaela Wolfmanna. Niedługo potem dziewczyna i potentat znikają. Dręczony wyrzutami sumienia detektyw próbuje rozwiązać zagadkę ich zaginięcia. W tym celu przemierza rozległe metropolis, napotykając na swojej drodze gliniarzy z Bjornsenem „Wielką Stopą” na czele (ksywka nadana z racji preferowanej przez niego metody wchodzenia do budynków), motocyklistów z faszyzującego Bractwa Aryjskiego, surferów, narkomanów, rockmanów, szmuglujące prochy stewardesy, a także złowrogą i tajemniczą organizację Złotego Kła. Prowadząc śledztwo, Doc odkrywa mimochodem „wadę ukrytą” amerykańskiej cywilizacji, która skazuje ją na upadek.

wada-ukryta-zwiastun2

Film, w którym wystąpią Joaquin Phoenix (jako „Doc”) oraz Josh Brolin, Reese Witherspoon, Owen Wilson, Benicio del Toro, Martin Short i piosenkarka Joanna Newom jako narratorka, od momentu realizacji wzbudza niemałe zainteresowanie. Wiadomo było, że reżyser na każdym etapie produkcji konsultował się z pilnie ukrywającym swoją tożsamość autorem. Napisał również nowe, ponoć szokujące, zakończenie do filmu i należy przypuszczać, że ono również zostało zatwierdzone przez Pynchona.

wada-ukryta-zwiastun3

Tak bliska współpraca między obydwoma twórcami zaczęła rodzić pytania, czy Pynchon przypadkiem nie pojawi się na ekranie w jakiejś epizodycznej roli. Wprawdzie reżyser dawał w tym temacie wymijające odpowiedzi dziennikarzom, ale aktor Josh Brolin, który wciela się w filmie w „Wielką Stopę”, był już mniej ostrożny. „The New York Times” pisze, że Brolin zasugerował, jakoby Pynchon pojawił się na planie. Zapewne jednak oficjalnie nie dowiemy się, czy przełożyło się to na występ w filmie.

„Wada ukryta” po raz pierwszy zostanie pokazana 4 października na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku. Film trafi do kin w Stanach Zjednoczonych 12 grudnia. Polska premiera kinowa zapowiadana jest na 20 lutego 2015.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film