Jeremy Irons i George MacKay grają w ekranizacji „Monachium” Roberta Harrisa!

4 listopada 2020

Serwis Netflix ogłosił, że pracuje nad ekranizacją powieści szpiegowskiej „Monachium” Roberta Harrisa, rozgrywającej się w czasie konferencji monachijskiej w 1938 roku. W pełnometrażowym filmie główne role grają George MacKay, Jannis Niehwohner i Jeremy Irons.

Zdjęcia do filmu kręcone są aktualnie w Niemczech, a później ekipa przeniesie się do Wielkiej Brytanii. Do sieci trafiła właśnie pierwsza fotografia z planu (powyżej). Przedstawia ona Jeremy’ego Ironsa jako premiera Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlaina, który wraz z grupą urzędników udaje się do Monachium na spotkanie z Adolfem Hitlerem, Benito Mussolinim i Édouardem Daladierem.

„Wspaniale jest widzieć aktora o takiej renomie jak Jeremy Irons, wcielającego się w Neville’a Chamberlaina. To będzie pierwszy raz, kiedy duża produkcja filmowa wyjdzie poza kult Winstona Churchilla i spróbuje pokazać Chamberlaina w bardziej sympatycznym świetle” – mówi pisarz Robert Harris.

Zdaniem autora thrillera premier Wielkiej Brytanii nie był aż tak naiwny, jak go historycy przedstawiają, a zawarcie przez niego układu monachijskiego uważa za zło konieczne, które pozwoliło uniknąć duchowego załamania Brytyjczyków wyczerpanych I wojną światową. Dało też czas na uzbrojenie armii.

Akcja „Monachium” rozgrywa się jesienią 1938 roku, gdy Europa stoi na krawędzi wojny. Adolf Hitler przygotowuje się do inwazji na Czechosłowację, a premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain desperacko pragnie utrzymać pokój. Przedstawiciele rządu brytyjskiego udają się do Monachium, by spotkać się z Wodzem Rzeszy oraz przedstawicielami władz Francji i Włoch.

W noc poprzedzającą odlot jeden z młodszych sekretarzy premiera, Hugh Legat (w tej roli George MacKay), dowiaduje się, że musi udać się wraz z premierem do Niemiec. Służby brytyjskie otrzymały bowiem informację, że w skład niemieckiej delegacji wejdzie opozycjonista Hitlera, Paul von Hartmann (Jannis Niehwohner), który chce przekazać Brytyjczykom tajne dokumenty. Co więcej, młody sekretarz zna tego człowieka. Razem studiowali kiedyś na Oksfordzie. Losy świata mogą więc zależeć od tego, czy uda im się spotkać, nie wzbudzając podejrzeń SS i gestapo.

Reżyserem filmu „Monachium” jest Christian Schwochow. Scenariusz na podstawie powieści Harrisa napisał Ben Power. W niemiecko-brytyjskiej obsadzie znalazły się również Liv Lisa Fries i Sandra Huller. Premiera ekranizacji zapowiedziana jest na 2021 rok.

Powieść „Monachium” Roberta Harrisa ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film