banner ad

Historia dziennikarskiego śledztwa ws. seryjnego mordercy. Serial dokumentalny „Obsesja zbrodni” na podstawie książki Michelle McNamary już 29 czerwca

28 maja 2020


Stacja HBO zapowiedziała premierę długo wyczekiwanego serialu dokumentalnego „Obsesja zbrodni” nakręconego na podstawie bestsellerowej książki Michelle McNamary o tym samym tytule. Historię dziennikarskiego śledztwa prowadzonego w sprawie brutalnego seryjnego gwałciciela i mordercy zobaczymy w Polsce 29 czerwca.

Serial dokumentalny jest ekranizacją książki wydanej w Polsce pod tytułem „Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA”. Jest to zapis śledztwa przeprowadzonego przez pisarkę i dziennikarkę Michelle McNamarę w sprawie brutalnych przestępstw popełnionych przez człowieka nazwanego przez nią Golden State Killer (z ang. Morderca ze „złotego stanu”). Terroryzował on Kalifornię w latach 70. i 80. i jest odpowiedzialny za 50 gwałtów dokonanych w domach ofiar oraz 12 brutalnych morderstw.

„Obsesja zbrodni” jest niezwykle aktualnym studium makabrycznej fascynacji prawdziwą zbrodnią, a także opowieścią ku przestrodze, która zwraca uwagę na to, jak łatwo jest wpaść w uzależnienie. Twórcy serialu przedstawiają historię wytrwale prowadzonego śledztwa, które miało doprowadzić do odkrycia tożsamości tajemniczego zabójcy, koncentrują się również na niezwykłej konsekwencji kobiety, która dążyła do nagłośnienia tej szokującej serii zbrodni.

Michelle McNamara wiodła spokojne życie pisarki, matki i żony, która na własne życzenie trzymała się z dala od hollywoodzkiego świata swojego męża, znanego komika Pattona Oswalta (na zdj. powyżej). Ale każdej nocy, kiedy jej rodzina kładła się spać, Michelle podążała za własną obsesją na punkcie nierozwiązanych spraw kryminalnych. Prowadzone przez nią śledztwo zaprowadziło ją do świata internetowych chat roomów i na strony blogów o zbrodniach. Zaczęła żyć makabrycznymi szczegółami zbrodni popełnionych przez Golden State Killera, nawiązywać kontakty z zafascynowanymi sprawą detektywami-amatorami i wymieniać się z nimi informacjami, zdjęciami oraz nowymi tropami.

True Crime Diaries, blog McNamary o nierozwiązanych sprawach kryminalnych, jest zapisem jej obsesji, która zaowocowała stworzeniem długiego artykułu do „Los Angeles Magazine” o serii przestępstw. Po nim zaproponowano jej lukratywną umowę na napisanie książki. Michelle była zdecydowana, żeby doprowadzić sprawę do końca, ale prowadzone przez nią śledztwo zaczęło trawić ją od wewnątrz. Coraz częściej pisarkę nachodziły czarne myśli i stany lękowe. Próby pogodzenia nałogowej fascynacji z życiem rodzinnym postawiły ją przed trudnym wyzwaniem. McNamara, aby zdławić narastający w niej niepokój, zaczęła sięgać po leki na receptę. Po wielu bezsennych nocach i serii powracających koszmarów zmarła we śnie zanim skończyła książkę. Przyczyną zgonu było przedawkowanie wspomnianych leków. Po jej śmierci Patton Oswalt poprosił detektywów Paula Haynesa i Billy?ego Jensena, którzy współpracowali z Michelle, aby pomogli mu skończyć i wydać efekt jej pracy. Publikacja została dobrze przyjęta przez krytyków i w 2018 roku znalazła się na liście bestsellerów dziennika „New York Timesa”.

„Obsesja zbrodni” to serial dokumentalny HBO opowiedziany własnymi słowami McNamary (na zdj. powyżej). Usłyszymy w nim oryginalne nagrania zarejestrowane przez pisarkę oraz fragmenty książki czytane przez aktorkę Amy Ryan. W serialu zobaczymy także archiwalne materiały filmowe, akta policyjne oraz nowe wywiady z detektywami, ofiarami i członkami rodziny zabójcy, które tworzą obraz wielowątkowego i obarczonego błędem śledztwa. Jest to także przerażający zapis realiów epoki, w której wstyd często nie pozwalał ofiarom mówić głośno na temat własnych doświadczeń, a przestępstwa na tle seksualnym były bagatelizowane przez prasę i na salach sądowych. Podobnie jak książka McNamary, serial oddaje głos ofiarom, które opowiadają, jak wielką cenę zapłaciły za prowadzoną kilka dekad sprawę.

Twórcy serialu odkrywają przed nami tajemnice Michelle McNamary, wytrwałej dziennikarki prowadzącej samodzielnie śledztwo obywatelskie, która dzięki swojemu konsekwentnemu zaangażowaniu w sprawę zyskała uznanie stróżów prawa, a jej artykuły i książka zdobyły bardzo pochlebne opinie wśród krytyków. Jej pełne emocji zapiski opisują poczucie utraty, lęku, fascynację nowym nałogiem, miłość oraz mroczne tajemnice naszego codziennego życia.

Wieloletnia bezkompromisowa walka o sprawiedliwość prowadzona przez McNamarę sprawiła, że opinia publiczna nigdy nie zapomniała o sprawie. Dziesięć lat po rozpoczęciu przez pisarkę pracy nad nierozwiązaną serią przestępstw i zaledwie dwa miesiące po pośmiertnym wydaniu jej książki w 2018 roku, Oswalt i kilkoro detektywów, którzy z nią współpracowali, wystąpili wspólnie na spotkaniu z czytelnikami w jej rodzinnym Chicago. Kilka godzin później przedstawiciele biura szeryfa hrabstwa Sacramento zatrzymali 72-letniego Josepha Jamesa DeAngelo. Badanie DNA byłego policjanta potwierdziło, że to on jest niesławnym zabójcą, Golden State Killerem.

Niezłomna determinacja Michelle McNamary, odwaga ofiar, aby opowiedzieć światu własne historie, oraz zaangażowanie, z jakim policja prowadziła przez kolejne dekady śledztwo, tworzą przejmujący portret społeczności żyjącej w ciągłym strachu i składają się na zapis wydarzeń, które doprowadziły do osądzenia sprawcy. „Obsesja zbrodni” to skłaniające do refleksji i poruszające studium woli przetrwania, które opisuje wpływ brutalnych przestępstw na społeczeństwo i ludzi, którzy rozwiązują kryminalne zagadki.

Serial wyprodukowany został przez spółkę Story Syndicate. Za jego reżyserię odpowiadają: uhonorowana nagrodami Emmy i dwukrotnie nominowana do Oscara Liz Garbus oraz Elizabeth Wolff, Myles Kane i Josh Koury. Premiera „Obsesji zbrodni” zaplanowana została na 29 czerwca w HBO GO. Produkcja liczyć będzie 6 odcinków. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu.

W Polsce książka „Obsesja zbrodni” Michelle McNamary ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak:

[am]
fot. i źródło: HBO

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film