HBO chce zrealizować serial na podstawie „Fundacji” Isaaca Asimova

12 listopada 2014

Jonathan_Nolan_Fundacja
Jonathan Nolan, brat reżysera Christophera Nolana i współautor scenariuszy jego filmów „Mroczny Rycerz” i „Interstellar”, od kilku miesięcy pracuje nad adaptacją na potrzeby serialu trylogii „Fundacja” Isaaca Asimova.

Scenariusz powstaje na zlecenie HBO oraz Warner Brothers TV. Serial oparty będzie na pierwotnej trylogii, w skład której wchodziły tomy: „Fundacja”, „Fundacja i Imperium” oraz „Druga Fundacja” (później cykl rozrósł się o kolejne tomy). O swojej fascynacji sagą Asimova Jonathan Nolan mówił w wywiadzie dla IndieWire, udzielonym na początku tego miesiąca. Zapytany o niedoceniane dzieła science fiction, powiedział: „Cholernie uwielbiam powieści Asimova z cyklu 'Fundacja’ ? z pewnością nie są zupełnie nieznane, ale to zestaw książek, z których czytania każdy może wynieść korzyści. Wywarły kurewsko duży wpływ: mają wielu naśladowców, wielu się nimi inspirowało”.

Cykl Asimova rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Genialny matematyk Hari Seldon poświęcił całe życie na rozwój psychohistorii, dziedziny naukowej, która pozwala na przewidywanie przyszłości na podstawie zachowań zbiorowisk ludzkich. Kiedy Seldon przewiduje upadek Imperium Galaktycznego, sprowadza na siebie gniew Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, która jednak godzi się, aby matematyk stworzył Fundację, w skład której wchodzą wykwalifikowani specjaliści, mający doprowadzić do możliwie szybkiego powstania drugiego Imperium.

O planach adaptacji „Fundacji” mówiło się już w 2009 roku, kiedy to Sony Pictures nabyło prawa do sfilmowania książek, a na stołku reżyserskim miał zasiąść Roland Emmerich. Dwa lata później studio zatrudniło scenarzystę Dantego Harpera, ale projekt ostatecznie nie doszedł do skutku. Na początku tego lata prawa do ekranizacji znowu zostały zwolnione i HBO wyłożyło ponoć niemałe pieniądze, aby móc nakręcić serial na podstawie książek Asimova.

[am]
źródło: The Wrap
fot. Genevieve

Tematy: , , , ,

Kategoria: film