banner ad

Guillermo del Toro planuje nakręcić animację na podstawie „Pogrzebanego olbrzyma” Kazuo Ishigury

13 lutego 2023

Po sukcesie, jaki odniósł „Pinokio”, reżyser Guillermo del Toro planuje stworzyć kolejną produkcję w technice animacji poklatkowej. Tym razem ma ona powstać na podstawie powieści „Pogrzebany olbrzym” noblisty Kazuo Ishigury.

Animacja poklatkowa polega na tworzeniu pojedynczych klatek filmu poprzez nieznaczne przekształcanie skonstruowanych obiektów. Produkcja takiego filmu – od zaprojektowania i przygotowania figurek oraz scenerii po samą realizację zdjęć – jest bardzo czasochłonna, dlatego w międzyczasie del Toro nakręci film aktorski. Plany dotyczące kolejnej ekranizacji w stylu „Pinokia” zostały już jednak potwierdzone.

„Następnym filmem poklatkowym, który zrobię, będzie adaptacja 'Pogrzebanego olbrzyma’ Kazuo Ishigury, której scenariusz obecnie piszę wspólnie z Dennisem Kelly, a proces projektowania rozpoczynamy za dwa miesiące” – zapowiedział del Toro w wywiadzie dla „The Telegraph”. „Najpierw kręcę pełnometrażowy film fabularny. Ale w międzyczasie opracowujemy katalog z projektami i za jakieś dwa lata, jeśli wszystko pójdzie dobrze, rozpoczniemy produkcję” – dodał.

Akcja „Pogrzebanego olbrzyma” rozgrywa się w średniowiecznej Anglii. Po odejściu Rzymian ziemie te popadają w ruinę, natomiast król Artur i Merlin to już legendy przeszłości. Ogry wciąż mieszkają we mgle, a Brytowie i Sasi żyją w małych wioskach obok siebie na jałowej ziemi. W jednym z takich miejsc mieszka starsze małżeństwo Axl i Beatrice. Para wyrusza w podróż z nadzieją na odnalezienie syna, który odszedł dawno temu. Nie pamiętają jednak okoliczności jego odejścia, ponieważ jak reszta mieszkańców regionu stracili znaczną część swojej pamięci z powodu czegoś, co nazywają „mgłą”.

Jak możemy się domyślać, del Toro nie zamierza zrealizować animacji w stylu Disneya. Reżyser wyjaśnił, że nie jest zainteresowany wykorzystywaniem tej techniki jedynie z myślą o młodszej widowni. „Animacja dała nam tak wiele niezatartych obrazów na przestrzeni lat, ale pod wieloma względami branża chce zachować ją jedynie dla dzieci. Zamierzam więc nadal przesuwać to medium w miejsca, które pozwolą pokazać jego możliwości” – skomentował del Toro.

Powieść „Pogrzebany olbrzym” Kazuo Ishigury ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]
fot. Netflix/YouTube

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film