„Grace i Grace” – trwają prace nad ekranizacją kolejnej powieści Margaret Atwood

22 maja 2017


Ledwo co pod koniec kwietnia ruszyła emisja serialu Hulu na podstawie „Opowieści podręcznej”, a już kolejna platforma strumieniowa sięga po twórczość Margaret Atwood. Netflix ogłosił, że pracuje nad miniserialem na podstawie powieści „Grace i Grace” autorstwa kanadyjskiej pisarki.

Opublikowana w 1996 roku powieść „Grace i Grace” oparta jest na autentycznej historii. Główna bohaterka, Grace Marks, była jedną z najsłynniejszych postaci kobiecych w Kanadzie w latach czterdziestych XIX wieku. Jako szesnastolatka została skazana w głośnym procesie na karę śmierci za brutalne zabójstwo swego chlebodawcy i jego gospodyni. Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów humanitarnych zamieniono na dożywocie. Ponad trzydzieści lat, aż do uniewinnienia, spędziła początkowo w domu dla obłąkanych, następnie w więzieniu. Sprawa przez wiele dziesięcioleci fascynowała i antagonizowała zarówno kanadyjską prasę, jak i opinię publiczną. Czy Grace była cyniczną, pozbawioną ludzkich uczuć zbrodniarką, czy też zastraszoną, niewinną ofiarą, zmuszoną do popełnienia potwornego czynu przez wspólnika psychopatę? Margaret Atwood tego nie rozsądza. Na podstawie archiwalnych materiałów próbuje odtworzyć tamte wydarzenia, czyniąc narratorem swojej powieści fikcyjnego doktora Simona Jordana, który zajmuje się przypadkiem Grace Marks.

Miniserial stacji Netflix będzie się składał z sześciu odcinków. W realizację projektu zaangażowana jest Sarah Polley („Take This Waltz”) jako producentka i scenarzystka oraz Mary Harron („American Psycho”) jako reżyserka. W „Grace i Grace” występują Sarah Gadon („11.22.63”) w roli Grace Marks, Ker Logan jako jej wspólnik James McDermott. Ich ofiarami padną Paul Gross (Kinnear) i Anna Paquin (gospodyni Kinneara). Edward Holcroft zagra fikcyjnego doktora Simona Jordana.

Data premiery miniserialu nie jest jeszcze znana. W sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia z produkcji, które możecie obejrzeć poniżej.

[am]
fot. Sabrina Lantos/Netflix

Tematy: , , , ,

Kategoria: film