„Gdzie jesteś, Bernadette?” ? ekranizacja powieści Marii Semple w reżyserii Richarda Linklatera z Cate Blanchett w roli głównej od 16 sierpnia w kinach

13 sierpnia 2019


Ekscentryczna bohaterka powieści Marii Semple trafia na wielki ekran. 16 sierpnia do kin w Polsce wchodzi film „Gdzie jesteś, Bernadette?” w reżyserii Richarda Linklatera. W tytułowej roli zobaczymy Cate Blanchett. Natomiast w księgarniach znajdziemy wznowienie książki w filmowej okładce.

Maria Semple, ceniona powieściopisarka, scenarzystka i producentka telewizyjna, napisała trzy powieści: „This One is Mine”, „Dziś będzie inaczej” i „Gdzie jesteś, Bernadette?”. Spośród nich to właśnie ta ostatnia jest najbardziej popularna. Książka spędziła rok na liście bestsellerów „New York Timesa” i została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę. Podkreślano niezwykle zręczne połączenie ironicznego poczucia humoru, psychologiczną przenikliwość w kreśleniu barwnych postaci i nieco dziwacznych sytuacji oraz umiejętność budzenia wzruszeń bez popadania w naiwny sentymentalizm. Pisano o niewymuszonej błyskotliwości i umiejętności przykuwania uwagi czytelnika bez uciekania się do emocjonalnego szantażu.

Główną bohaterką historii wymyślonej przez Marię Semple jest Bernadette Fox, która ma kochającego, choć zapracowanego męża oraz wspaniałą córkę, nastolatkę Bee, dla której jest najlepszą przyjaciółką. Uważana w kręgach designu za genialną rewolucjonistkę w dziedzinie architektury, Bernadette jest kobietą ekscentryczną, nieunikającą konfliktów z otoczeniem. Pewnego deszczowego dnia znika w dziwnych okolicznościach. Bee, która postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć, stopniowo odkrywa zaskakujące fakty z życia matki…

Reżyser Richard Linklater tak tłumaczył swe zainteresowanie powieścią: „To doskonały portret kobiety w średnim wieku, wybitnej, może wręcz genialnej architektki, która od lat nie uprawia swej sztuki. Klimat tej opowieści jest bardzo zabawny, a jednocześnie nieco przerażający. Mamy tu też temat rodzicielstwa ? wzlotów i upadków w tej trudnej dziedzinie życia”. Producentka Ginger Sledge, od blisko dwudziestu lat współpracująca z Linklaterem, mówi: „Dla mnie kluczowa była główna bohaterka, silna i utalentowana kobieta, która z wielu powodów nie tworzy. Dlaczego tak się dzieje? Chcieliśmy udzielić odpowiedzi na to pytanie. Temat był mi osobiście bliski ? obawa przed artystyczną stagnacją to jeden z moich największych lęków. Słyszeliście kiedyś powiedzenie: najbardziej niebezpieczny jest artysta bez zajęcia? To smutne i prawdziwe”.

Reżyser zdawał sobie sprawę, z jak poważnymi wyzwaniami wiąże się przeniesienie „Gdzie jesteś, Bernadette?” na ekran. Wszystko z powodu specyficznej struktury powieści. Książka jest przede wszystkim zbiorem listów, e-maili i notek, które układają się we wzruszającą historię o niezrozumianym geniuszu oraz niezachwianej miłości matki i córki. „To właściwie powieść epistolarna, więc diabelnie trudna do adaptacji. Trzeba dokonywać niełatwych wyborów” ? tłumaczył reżyser. „Było dużo roboty z tym, by nadać tej nielinearnej opowieści stosunkowo przejrzystą, klasyczną, trzyaktową strukturę, a miejscom opisanym w tej prozie bardzo realny kształt. Robota wyczerpująca, ale i zabawna” ? dodał Linklater.

Producenci nie ukrywali, że inaczej, niż w przypadku większości filmów Linklatera, udział gwiazdy ? Cate Blanchett ? był przesądzony z góry i nie zależał od decyzji reżysera. Aktorka pierwsza poznała powieść i zachwyciła się nią. „To bardzo zabawny i jednocześnie pełen bólu wizerunek kobiety, która znalazła się w stanie narastającego od dawna życiowego kryzysu” ? tłumaczyła Blanchett. „Myślę, że jak wielu ludzi, którzy wyglądają na dzikich i często nieprzyjemnych dla otoczenia, Bernadette jest krucha i delikatna, często zdezorientowana. Pokrywa to ? powiedzmy ? szorstkością”. To pomysłem aktorki było, by Bernadette nosiła ogromne okulary z ciemnymi szkłami. Był to prezent od… Marii Semple. „Gdy odwiedziła mnie w Seattle, chciałam coś jej dać, ale co dać Cate Blanchett, która ma wszystko?” ? wspominała pisarka. „Powiedziałam, że dostanie ode mnie talizman: okulary, w których chodziłam przez dziesięć lat pobytu w Seattle, także podczas pisania tej książki. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam ją w nich na planie filmu”. Pomysł aktorki został zaakceptowany, ostatecznie sporządzono nawet cztery pary okularów, które stały się znakiem rozpoznawczym filmowej Bernadette. Zaznaczała w ten sposób swą wyjątkowość w miejscu, w którym czuła się zagubiona.

Twórcy mieli dużą swobodę w realizacji „Gdzie jesteś, Bernadette?”. Scenariusz (napisany przez Richarda Linklatera do spółki z Holly Gent i Vincentem Palmo) bazował na bestsellerze, lecz film finansowany był przez niezależnego producenta, Annapurna Pictures. Zdjęcia kręcono na przedmieściach Pittsburgha, w kanadyjskim Vancouverze i na Grenlandii. W obsadzie obok Cate Blanchett znaleźli się m.in.: Emma Nelson, Kristen Wiig, Billy Crudup, Laurence Fishburne, Judy Greer, Troian Bellisario i Zoe Chao.

„Moja misja jako reżysera była określona przez pierwsze zdanie powieści: 'Chociaż nigdy nikogo nie znasz w pełni, nie oznacza to, że nie masz spróbować tego zrobić’. Chciałem, by publiczność jak najlepiej zrozumiała Bernadette” ? skomentował Richard Linklater

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmy „Gdzie jesteś, Bernadette?”:

Krótki materiał filmowy, w którym twórcy mówią o ekranizacji „Gdzie jesteś, Bernadette?”:

Wznowienie książki w filmowej okładce dostaniecie w księgarniach dzięki wydawnictwu W.A.B.:

fot. Annapurna Pictures
źródło: mat. prasowe Forum Film Poland

Tematy: , , , ,

Kategoria: film