Gaiman pisze na prośbę Pratchetta scenariusz miniserialu na podstawie „Dobrego omenu”

18 kwietnia 2016

gaiman-dobry-omen-miniserial
Neil Gaiman jest w trakcie pisania scenariusza do miniserialu na podstawie powieści „Dobry omen”, którą stworzył wspólnie z Terrym Pratchettem. To jednak nie koniec projektów, jakich miłośnicy „Świata Dysku” mogą oczekiwać w najbliższej przyszłości.

Wiadomość o tym, że Gaiman dostosuje powieść „Dobry omen” do potrzeb telewizji ogłoszono oficjalnie podczas uroczystości pamiątkowej ku czci Pratchetta, która odbyła się 14 kwietnia w teatrze Barbican w Londynie. Napisana wspólnie przez obu autorów pod koniec lat 80. powieść była parodią słynnego filmowego cyklu „Omen” i opowiadała o agencie piekieł, demonie Crowleyu i wysłanniku niebios, aniele Azirafalu, którzy muszą połączyć siły, aby zabić Antychrysta żyjącego pod postacią miłego jedenastoletniego chłopca.

dobry-omenChęć przeniesienia powieści na ekran wyraził już w 2002 roku Terry Gilliam. Reżyser miał zamiar nakręcić film z Johnnym Deppem i Robinem Williamsem w rolach głównych, ale że projekt przedstawił wytwórni niedługo po zamachu na WTC, to ta nie wyraziła zainteresowania fabułą o grożącej światu apokalipsie. W 2011 roku pojawiły się informacje, że kolejny członek Monty Pythona, Terry Jones, chce nakręcić 13-odcinkowy serial, który miała wyprodukować firma producencka córki Pratchetta, Rhianny. Z planów tych jednak nic nie wyszło.

Wydawało się, że po śmierci Pratchetta projekt zostanie odłożony na półkę, a już na pewno w pracach nad ewentualną ekranizacją nie weźmie udziału Neil Gaiman. „Terry i ja mieliśmy umowę, że nad ?Dobrym omenem? będziemy pracować tylko razem” ? mówił autor „Amerykańskich bogów”. Jak się okazuje, zdanie zmienił na prośbę umierającego Pratchetta. „Bardzo chciałbym, żeby to powstało, i wiem, Neil, że jesteś bardzo, bardzo zajęty, ale nikt inny nie zdołałby tego dokonać z pasją, jaką my pałaliśmy do tej staruszki-powieści. Chciałbym móc się bardziej zaangażować w ten projekt i pomogę, na ile tylko będę w stanie” – napisał Pratchett w liście.

Jak donosi na swoim blogu Gaiman, praca nad scenariuszem sześcioodcinkowego miniserialu zajęła mu większość ubiegłego roku. Skrypt jest już gotowy w 72 procentach i powinien zostać ukończony w maju, kiedy to premierę będzie miał zbiór wstępów i esejów Gaimana „Widok z tanich miejsc”.

„Dobry omen” nie jest jedynym projektem związanym z twórczością Terry?ego Prathetta, nad którym trwają aktualnie prace. Rob Wilkins, asystent i przyjaciel Pratchetta, ujawnił podczas uroczystości, że Terry Rossio (scenarzysta m.in. „Shreka” oraz kolejnych filmów z serii „Piraci z Karaibów”) ma zająć się adaptacją powieści „Mort”. Z kolei córka pisarza, Rhianna Pratchett, zrobi filmową adaptację „Wolnych Ciut Ludzi”. Do tego wszystkiego Wilkins zapowiedział, że pisze biografię twórcy „Świata dysku”. 28 lipca z kolei ukaże się powieść graficzna „Pomniejsze bóstwa” Pratchetta z nowymi rysunkami Raya Friesena, a w kolejce do wydania czeka jeszcze „Encyklopedia Świata Dysku”.

Na zdjęciu załączonym do newsa Neil Gaiman w kapeluszu, który pozostawił mu Terry Pratchett.

[aw]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film