Fantastyczne kobiety Sebastiána Lelio. „Nieposłuszne” na podstawie powieści Naomi Alderman w kinach od 3 sierpnia!

25 lipca 2018


Po sukcesie nagrodzonej Oscarem „Fantastycznej kobiety” Sebastián Lelio powraca z wyjątkową historią o zakazanej miłości, w której główne role zagrały Rachel Weisz i Rachel McAdams. Film jest ekranizacją powieści Naomi Alderman wydanej w Polsce pod tytułem „Nieposłuszeństwo”.

Lelio nazywany bywa chilijskim Almodovarem: podobnie jak u reżysera „Wszystko o mojej matce”, nietuzinkowe, barwne bohaterki jego filmów wypełniają ekran swoją energią i bezkompromisowością. Tak było już w przypadku „Glorii” ? nagrodzonej w Berlinie za tytułową rolę Pauliny Garcíi. To zresztą właśnie „Gloria” sprawiła, że Chilijczykiem zainteresowały się producentki „Nieposłusznych”, Rachel Weisz i Frida Torresblanco. Jak tłumaczą, były pod wrażeniem jego niezwykłej wrażliwości i wyjątkowego sposobu kreowania kobiecych bohaterek.

Lelio przyznaje, że po sukcesie „Glorii” zaczął dostawać dużo propozycji reżyserowania anglojęzycznych scenariuszy, ale żaden nie przemówił do niego tak, jak „Nieposłuszne”. Choć temat i miejsce akcji adaptacji powieści Naomi Alderman mogą wydawać się dalekie od filmowego uniwersum Chilijczyka (który do tej pory opowiadał historie osadzone w rodzimym kręgu kulturowym), to reżyser odczuł z nią duże pokrewieństwo: „Starałem się dobrze oddać kontekst i niuanse kulturowe. Ta historia była mi jednocześnie daleka i bliska. Mój pierwszy film, 'Święta rodzina’, ma z 'Nieposłusznymi’ wiele wspólnego. Też jest w nim opresyjne środowisko i ludzie, którzy mają w sobie wolę przeciwstawienia się mu. Są skłonni wypowiedzieć mu posłuszeństwo, żeby móc być sobą i gotowi zapłacić za to pewną cenę”. Podobnie jak w „Fantastycznej kobiecie”, również poruszającej wątek prawa do żałoby, obrony własnej tożsamości i wykluczenia. Można powiedzieć, że częścią autorskiej marki Sebastiána Lelio stały się historie o „nieposłusznych” ludziach ? często kobietach.

W „Nieposłusznych” Lelio po raz kolejny opowiada o kobietach, które nie godzą się na bycie definiowanymi przez otoczenie, a dokonywanymi wyborami podkreślają swoją podmiotowość. I po raz kolejny, współpracując z wybitnie utalentowanymi aktorkami, tworzy pełnokrwiste postaci, z którymi widz może się utożsamić.

„Po przeczytaniu szkicu historii wiedziałem, że zrobienie tego filmu to coś pilnego” ? przyznaje Lelio. „Idea granic, limitów to ważny element debaty we współczesnych społeczeństwach. Którymi ciałami łatwiej jest zarządzać, które relacje między nimi są dozwolone, kto wyznacza granicę, jaka władza i dlaczego. Myślę, że to niezwykle aktualny temat”.

„Sebastián był pierwszą osoba, której zaoferowałam pracę nad adaptacją książki, i od razu się zgodził. Zaskoczyło mnie to trochę, bo jest filmowcem wywodzącym się przecież z zupełnie innej kulturowej rzeczywistości. Musiał więc dokładnie badać społeczeństwo i religię przedstawione w książce, niemal jak antropolog kultury. Jako outsider spojrzał na ten świat zupełnie inaczej niż zrobiłby to angielski reżyser. Uważam, że to bardzo cenne: musiał zanurzyć się w kontekst z zupełnie innego punktu widzenia. Podoba mi się to, że w filmie nie ma antagonistów. (…) Każdy z bohaterów swojego największego wroga ma w sobie. To właśnie najbardziej interesuje Sebastiána” ? mówi Rachel Weisz.

Scenariusz „Nieposłusznych” powstał we współpracy z Rebeką Lenkiewicz, scenarzystką nagrodzonej Oscarem „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Subtelność i zmysłowość, ale też odwaga i bezkompromisowość „Nieposłusznych” zachwyciła krytyków, którzy porównują film do „Carol” Todda Haynesa oraz „Życia Adeli” Abdellatifa Kechiche?a.

Główną bohaterką „Nieposłusznych” jest Esti, młoda, przykładna żona w małej, zamkniętej, żydowskiej społeczności, w której wszyscy się znają i wzajemnie obserwują. Seksualność jest tu poddana sztywnym rygorom, nie ma miejsca na odstępstwo od zasad, a pożądanie to temat tabu. W życiu Esti pojawia się Ronit, jej dawna kochanka i pierwsza miłość. Kiedy namiętność sprzed lat wybucha na nowo, żadna z nich nie zamierza podporządkować się regułom.

Film na podstawie powieści Naomi Alderman wchodzi do kin 3 sierpnia. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun tej produkcji:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film