Elisabeth Moss gra autorkę „Nawiedzonego domu na wzgórzu”. Zobacz zwiastun filmu „Shirley”

28 maja 2020


W sieci udostępniono zwiastun thrillera „Shirley”, którego główną bohaterką jest pisarka Shirley Jackson grana przez Elisabeth Moss. Film został nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Susan Scarf Merrell.

Akcja filmu i książki osadzona jest w latach 60. XX wieku. Pisarka Shirley Jackson i jej mąż, profesor college’u Stanley Hyman, przyjmują pod swój dach młodą parę. Fred Nemser ma być asystentem Stanleya, a jego ciężarna żona Rose zostaje w domu. Shirley próbuje akurat pracować nad nową książką i prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zaginięcia studentki uczącej się w szkole, w której wykłada Stanley. Przybycie Freda i Rose zaburza rutynę pisarki i wzmaga dodatkowe napięcie w burzliwych relacjach z mężem. Shirley i Stanley zaczynają bezlitośnie bawić się kosztem naiwnej młodej pary, która stanęła w progu ich domu.

Trzeba podkreślić, że historia przedstawiona w książce Susan Scarf Merrell i w nakręconym na jej podstawie filmie nie wydarzyła się naprawdę. Niemniej twórcy starali się pokazać wiele autentycznych elementów z życia pisarki. „Są rzeczy, szczególnie dotyczące związku Stanleya i Shirley, które moim zdaniem oddaliśmy poprawnie. Byli zakochani w sobie, szanowali się i podziwiali nawzajem. Było dla nas bardzo istotne, żeby to zobrazować, a nie tylko podszywać się pod kogoś. Naprawdę chcieliśmy uchwycić tę esencję” ? mówiła w jednym z wywiadów Elisabeth Moss.

Film „Shirley” zdobył specjalną nagrodę jury na festiwalu filmowym Sundance w 2020 roku. W wyreżyserowanej przez Josephine Decker produkcji oprócz Elisabeth Moss występują Michael Stuhlbarg (jako Stanley), Logan Lerman (Fred) i Odessa Young (Rose). Premiera ekranizacji zapowiedziana jest w Stanach Zjednoczonych na 5 czerwca. Obraz zostanie udostępniony w formie vod oraz w kinach samochodowych.

W ostatnim czasie w Polsce ukazały się trzy publikacje związane z Shirley Jackson. Wydawnictwo Replika wznowiło powieści „Nawiedzony dom na wzgórzu” oraz „Zawsze mieszkałyśmy w zamku”, natomiast Wydawnictwo Marginesy wypuściło komiks „Loteria”, będący adaptacją słynnego opowiadania o tym samym tytule stworzoną przez wnuka pisarki, Milesa Hymana.

Poniżej możecie zobaczyć plakat promujący film „Shirley” w reżyserii Josephine Decker:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film