Ekranizacja „Zabójczego żartu” Alana Moore’a i Briana Bollanda od 19 sierpnia w polskich kinach

16 sierpnia 2016

batman-zabojczy-zart-premiera-1
19 sierpnia w wybranych kinach na terenie Polski będzie można zobaczyć ekranizację kultowego komiksu Alana Moore’a i Briana Bollanda „Batman: Zabójczy żart”. To pierwsza animacja w historii Warner Bros. i DC Entertainment, która otrzymała kategorię wiekową R, co oznacza, że osoby poniżej 17 roku życia mogą ją oglądać jedynie pod opieką osób dorosłych.

„Zabójczy żart” to niezwykła podróż do mrocznych zakamarków psychiki Jokera. W swym dziele Alan Moore i Brian Bolland pokazali skromne początki walczącego o uznanie komika i brzemienne w skutki spotkanie z Mrocznym Rycerzem, które zmieniło całe jego życie. Teraz zbiegły ze szpitala psychiatrycznego Arkham Joker postanawia udowodnić, że jeden fatalny dzień może doprowadzić do szaleństwa każdego, a za cel obiera sobie komisarza Gordona. Czy Batman zdoła w porę pokrzyżować obłąkańcze plany przeciwnika?

„Największym wyzwaniem dla nas było stworzenie takiego stylu animacji, aby wciąż nieco przypominał komiks. Bolland ma niemal fotograficzny styl rysowania, który jest zupełnie przeciwstawny do animacji” – mówi producent Bruce Timm, tłumacząc, że wierne oddanie wizji Bollanda na ekranie wymagałoby nieporównanie większych nakładów finansowych, zaangażowania najlepszych rysowników na świecie i przynajmniej czterech lat pracy. Przy produkcji posiadającej budżet 3,5 miliona dolarów, która przeznaczona jest głównie na rynek kina domowego, taki rozmach był niemożliwy. „Istnieją jednak pewne rzeczy, które staraliśmy się stylistycznie naśladować” – dodaje Timm, wyliczając m.in. specyficzny uśmiech Jokera czy kształt maski Batmana.

batman-zabojczy-zart-premiera-2

Za scenariusz animowanej ekranizacji odpowiada ceniony twórca komiksowy Brian Azzarello („100 naboi”, „Loveless”, „Joker”, „Wonder Woman”). Dodał on do historii prolog, z którego dowiadujemy się o romantycznej relacji łączącej Barbarę Gordon z Mrocznym Rycerzem. Niektórzy dziennikarze za oceanem zarzucili scenarzyście sprowadzenie Batgirl do roli młodej adeptki podporządkowanej w związku swemu mentorowi. Z taką interpretacją nie zgadzał się Azzarello, twierdząc, że Barbara jest silniejsza niż mężczyźni, którzy ją otaczają i potrafi nimi sterować. „Chodzi o to, że ten komiks jest kontrowersyjny, dodaliśmy więc do niego więcej kontrowersji” – mówi Azzarello.

O tym, jak bardzo wyczekiwana była animacja na podstawie „Zabójczego żartu”, mogą świadczyć liczby. Film w dwa dni po premierze w wybranych kinach w USA zdążył zarobić blisko 4 miliony dolarów.

Miłośników Batmana w naszym kraju z pewnością ucieszy fakt, że będą mogli obejrzeć „Zabójczy żart” w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Jest to o tyle istotne, że głosów bohaterom użyczyli znani hollywoodzcy aktorzy. Mark Hamill (Gwiezdne Wojny) genialnie wcielił się w Jokera, zaś Ray Wise („Twin Peaks”) przemówił głosem komisarza Gordona. Towarzyszą im Kevin Conroy (w roli Batmana) i Tara Strong (jako Barbara Gordon / Batgirl).

Poniżej prezentujemy zwiastun animacji „Batman: Zabójczy żart”. Komiks, na podstawie którego zrealizowano film, ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont:

batman-zabojczy-zart-premiera-3

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film