banner ad

Ekranizacja „Uległości” Houellebecqa jednak powstanie! Wiemy, kto wystąpi w głównej roli i kiedy rozpoczną się zdjęcia

21 lutego 2020


Reżyser Guillaume Nicloux potwierdził, że ekranizacja powieści „Uległość” Michela Houellebecqa jednak powstanie. Zamiast planowanego serialu zostanie nakręcony film fabularny. Ujawniono już nawet pierwsze szczegóły na temat produkcji.

W głównego bohatera książki, François, prowadzącego nudne życie wykładowcę literatury i badacza twórczości Huysmansa, wcieli się Jean-Paul Rouve (na zdjęciu poniżej), znany polskim widzom z filmów: „Samotny rejs”, „Dalida. Skazana na miłość” czy „Nasze najlepsze wesele”. Scenariusz na podstawie powieści Houellebecqa reżyser Guillaume Nicloux napisał osobiście. Zdjęcia mają ruszyć już we wrześniu. Najwyraźniej więc film trafi do kin tuż przed 2022 rokiem, kiedy to rozgrywa się akcja książki.

Guillaume Nicloux początkowo planował nakręcić serial. Ostatecznie jednak projekt znalazł się w zawieszeniu, ponieważ ? jak wyjaśnił w jednym z wywiadów reżyser ? temat poruszony w fabule przestał już być tak głośny w mediach. Wciąż jednak liczył, że zdoła nakręcić film fabularny, co ostatecznie uda mu się uczynić w tym roku.

Można powiedzieć, że Guillaume Nicloux zdążył się już wyspecjalizować we współpracy z Michelem Houellebekiem. Panowie spotkali się na planie trzykrotnie, w tym przy dwóch produkcjach, w których pisarz zagrał główną lub jedną z głównych ról. Chodzi o „Porwanie Michela Houellebecqa” i zeszłoroczną „Talasoterapię”.

„Uległość” rozgrywa się w 2022 we Francji. Życie głównego bohatera upływa monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, François musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości. Książka ukazała się w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” i wywołała w Europie ożywione dyskusje. W księgarniach w Polsce znajdziecie właśnie kolejne wydanie tej powieści, opublikowane w nowej szacie graficznej.

Ostatnią, jak dotychczas, książką Houellebecqa jest ubiegłoroczna „Serotonina”. W maju nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się tom wierszy pisarza pt. „Niepogodzony”.

Na zdjęciu załączonym do newsa Guillaume Nicloux trzyma na rękach Michela Houellebecqa podczas 67. Festiwalu Filmowego w San Sebastian, gdzie panowie promowali film „Talasoterapia”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film