Ekranizacja „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął” w polskich kinach od 27 czerwca

23 kwietnia 2014

stulatek-film-1
27 czerwca na ekrany polskich kin wejdzie komedia „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” ? porywająca ekranizacja bestsellerowej powieści Jonasa Jonassona, która na całym globie rozeszła się w imponującym nakładzie 6 milionów egzemplarzy.

Niezwykły obraz, okrzyknięty przez krytyków z USA nowym „Forrestem Gumpem”, od początku roku bije rekordy frekwencyjne w Europie, a do realizacji jego amerykańskiego remake?u przymierza się już studio Walta Disneya.

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” to zabawna i podnosząca na duchu historia stulatka, który dochodzi do wniosku, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa. Allan Karlsson przez 100 lat trzymał świat w niepewności, wpływając na bieg historii, a teraz ? po brawurowej ucieczce z domu spokojnej starości ? znów jest poza kontrolą?

stulatek-film-2

Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego, bo bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata ? dla przeciętniaka każdy z elementów osobliwej układanki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alfreda Einsteina.

stulatek-film-3

W postać głównego bohatera Allana Karlssona wcielił się znany i uwielbiany w Szwecji Robert Gustafsson. „Zależało mi na tym, żeby do roli Allana zaangażować aktora, który potrafi przekonująco zagrać bohatera w każdym wieku. Gdy byłem w połowie czytania książki, przyszedł mi do głowy Robert Gustafsson. Moim zdaniem to jedyny aktor, który jest w stanie zagrać tę postać wiarygodnie i zarazem śmiesznie” – mówi reżyser filmu, Felix Herngren.

stulatek-film-4

Obok Roberta Gustafssona w filmie zagrali: Mia Skäringer (ostatnio występuje w szwedzkim serialu telewizyjnym „Solsidan”), Iwar Wiklander („Nieściszalni”, „Bracia Mozart”), David Wiberg („Nieściszalni”), Alan Ford („Egzorcysta: Początek”, „Przekręt”, „Porachunki”), Georg Nikoloff („Jack Ryan: Teoria chaosu”, „RED 2”, „X-Men: Pierwsza klasa”) i inni.

stulatek-film-5

Wydana w 2010 roku książka „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” z miejsca została najlepiej sprzedającą się pozycją w Szwecji (ponad milion egzemplarzy). Przez długie tygodnie dzierżyła palmę pierwszeństwa na listach bestsellerów w Niemczech (tam też zdobyła nagrodę dla najlepszego debiutu 2011), Danii, Izraelu i na Islandii. We Włoszech i Francji debiutancka powieść Jonasa Jonassona sprzedana została w ilości ponad 100 tys. egzemplarzy. Na całym świecie niesamowite losy Allana Karlssona prześledziło ponad 6 milionów czytelników. W Polsce dzięki wydawnictwu Świat Książki „Stulatek…” spotkał się z równie przychylnym przyjęciem.

stulatek-film-6

Ekranizacja powieści Jonassona trafi do polskich kin już 27 czerwca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film