Ekranizacja „Shantaram” gotowa! Zobacz zwiastun serialu z Charliem Hunnamem w roli głównej

21 września 2022

Wielbiciele „Shantarama” czekali na ten moment od dawna. Po wielu latach prób i niepowodzeń słynna powieść Gregory’ego Davida Robertsa wreszcie została zekranizowana. Platforma Apple TV+ zaprezentowała zwiastun serialu na podstawie książki, w którym główną rolę gra Charlie Hunnam. Światowa premiera produkcji zapowiedziana jest na 14 października.

Inspirowana życiem autora bestsellerowa powieść „Shantaram” opowiada o skazanym za napady na banki Australijczyku, który w biały dzień uciekł z więzienia i przedostał się do Indii. Miał to być krótki przystanek w jego podróży, ale okazało się, że został tam na dłużej. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie i poznał tajemniczą femme fatale, Amerykankę szwajcarskiego pochodzenia, która długo nie potrafiła odwzajemnić jego uczucia.

Droga do przeniesienia powieści „Shantaram” na ekran była długa i wyboista. Już po opublikowaniu książki w 2003 roku prawa do jej sfilmowania kupiła wytwórnia Warner Bros. Zapłaciła 2 miliony dolarów głównie dlatego, że aktor Johnny Deep opowiadał o książce w samych superlatywach dyrektorowi studia Bradowi Greyowi. On też miał zagrać główną rolę w zapowiadanej produkcji, do której scenariusz początkowo przygotowywał autor „Shantaram”. W 2005 roku na stanowisku scenarzysty zatrudniono Erica Rotha, aby przepisał wstępny szkic sporządzony przez Robertsa. W listopadzie 2006 roku stanowisko reżysera powierzono Peterowi Weirowi, zdjęcia zapowiedziano na koniec tamtego roku, ale ostatecznie ekipa na plan nie weszła. Warner Bros. jednak długo rozbudzał nadzieję na powstanie filmu, bo jeszcze w 2013 roku negocjował przedłużenie praw do ekranizacji do 2015 roku.

„Moja przygoda z 'Shantaramem’ zaczęła się jakieś cztery lata przed rozpoczęciem produkcji” – mówił w rozmowie z „Entertainment Weekly” aktor Charlie Hunnam znany widzom m.in. z serialu „Synowie anarchii”. „Mój znajomy dał mi egzemplarz książki i akurat następnego dnia jechałem na wakacje do Tajlandii, więc zabrałem ją ze sobą, co okazało się czymś niesamowitym dla mnie, ale niekoniecznie dla mojej partnerki, ponieważ ta powieść ma 936 stron. Pochłonąłem ją podczas tych wakacji. Wróciłem i zapytałem mojego przyjaciela, który jest pisarzem i producentem: 'Możemy to nakręcić?'” – opowiadał.

Hunnam był zdruzgotany, gdy dowiedział się, że prawa od lat posiadała wytwórnia Warner Bros. „Przez długi czas chcieli zrealizować filmową adaptację, ale kilka lat później przyznali się do porażki ze względu – jak sądzę – na długość i złożoność tej historii. Skrócenie jej do dwóch godzin jest naprawdę niemożliwe” – wyjaśnia aktor. Po wielu nieudanych próbach Warner Bros. poddało się i wycofało, a prawa znów stały się dostępne. Trwającą miesiąc batalię o ich przejęcie wygrały firmy producenckie Anonymous Content i Paramount TV, które od początku planowały nakręcić serial.

Twórcami serialu są Eric Warren Singer i Steve Lightfoot. Reżyserami poszczególnych odcinków zostali Justin Kurzel i Bharat Nalluri. Oprócz Hunnama w „Shantaramie” występują również Shubham Saraf, Elektra Kilbey, Fayssal Bazzi, Luke Pasqualino, Antonia Desplat, Alyy Khan, Sujaya Dasgupta, Vincent Perez, David Field, Alexander Siddig, Gabrielle Scharnitzky, Elham Ehsas, Rachel Kamath, Matthew Joseph i Shiv Palekar.

Pierwszy sezon składa się z 12 odcinków. „To tylko jedna trzecia tekstu powieści, więc tak naprawdę jedynie wprowadzamy w świat i przedstawiamy głównych graczy oraz część konfliktu” – zastrzega Hunnam. Serial zadebiutuje na całym świecie w piątek 14 października, kiedy w Apple TV+ udostępnione zostaną pierwsze trzy odcinki, a następnie co tydzień na platformę trafiał będzie kolejny odcinek aż do 16 grudnia.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu „Shantaram”:

Powieść ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Marginesy, które opublikowało również jej kontynuację zatytułowaną „Cień góry”:

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film