Ekranizacja powieści „Rogi” Joego Hilla wchodzi do kin w Halloween

26 października 2014

rogi-film-1
Na 31 października w polskich kinach zapowiedziano premierę horroru Alexandrego Aji zrealizowanego na podstawie powieści „Rogi” autorstwa Joego Hilla. Z tej okazji do księgarń trafiło właśnie wznowienie książki wydane nakładem oficyny Prószyński i S-ka.

Bohaterem „Rogów” jest Ig Perrish, który nie może przypomnieć sobie wydarzeń poprzedniego wieczoru. Jego dziewczyna zostaje znaleziona martwa, a on sam podejrzany o jej morderstwo. W poszukiwaniu zabójcy niespodziewanie pomocne okazują się tajemnicze rogi, które wyrastają młodzieńcowi z czoła. Dzięki nim Ig poznaje najmroczniejsze tajemnice i myśli otaczających go ludzi. Pod ich wpływem górska osada przerodzi się w istne piekło na Ziemi i nawet święci zamienią się w grzeszników. Jak znaleźć mordercę, gdy wszyscy podejrzani swoim zachowaniem zawstydziliby samego Szatana?

rogi-film-2

„Gdy po raz pierwszy przeczytałem kultową powieść Joe Hilla pt. 'Rogi’, najbardziej zainteresowała mniej zawarta w niej alegoria współczesnej Ameryki, a także odważna i nowatorska żonglerka tonacją opowieści. Poczułem się poruszony do głębi wymyśloną przez Hilla historią miłosną, rozbawiła mnie do łez zawarta na kartach powieści satyra i zachwyciłem się wisielczym humorem, z jakim autor podszedł do szkicowania portretu ludzkiej natury” – powiedział reżyser Alexandre Aja. „Hillowi czarny jak smoła dowcip posłużył do opowiedzenia o zupełnie innym rodzaju grozy. Wykorzystał do tego motyw dwoistości ludzkiej duszy, sił nadnaturalnych oraz naruszenia nietykalności tematów tabu. Jego gotycka baśń, lub też przypowieść, jak kto woli, dokonuje dekonstrukcji i jednocześnie utrwala społeczną definicję normalności, kwestionując przy okazji nasze, ludzi, twórców i widzów, rodzaje uzależnień oraz istniejących w nas sprzeczności. Najbardziej mnie jednak do tej powieści przekonał fakt, iż jej fabuła wpisuje się w fascynujący sposób w uniwersalną mitologię postaci Szatana, tyle że z naciskiem na rock’n’rollową i popkulturową stylistykę. 'Rogi’ nie są jedynie przypowieścią na temat walki dobra ze złem, ale przede wszystkim thrillerem z nadnaturalnymi wątkami, w samym sercu którego stoi iście romantyczna historia miłosna”.

rogi-film-3

Zdaniem reżysera film jest możliwie wierną adaptacją książki Hilla. „Czerpaliśmy z niej całymi garściami, wpisując w nasz film wszystkie zawarte w niej warstwy znaczeniowe, różnego rodzaju motywy i całą tę cudowną symbolikę. Naszym głównym założeniem było stworzenie scenariusza bogatego w detale i możliwości, który nie umniejszałby samej powieści. Ja osobiście pragnąłem wnieść do tej opowieści podteksty biblijne” – wyjaśniał. „Wymyślona przez autora historia przeskakiwała między odległymi o ponad dekadę płaszczyznami czasowymi – pomiędzy wspomnieniami Iga z dzieciństwa oraz teraźniejszą sytuacją – i chciałem podkreślić na ekranie buntownicze nastoletnie lata tego bohatera, które przemówią do każdego fana 'Zostań przy mnie’ Roba Reinera. Jednym słowem, chciałem złożyć swoisty hołd człowiekowi, który był od zawsze jedną z moich największych inspiracji – Stephenowi Kingowi”.

rogi-film-4

Według Aji filmowe „Rogi” to „swoisty rewers opowieści znanej z 'To wspaniałe życie’ Franka Capry, a także piękna oda do 'Miasteczka Twin Peaks’ Davida Lyncha oraz obraz lekko zabarwiony czarnym humorem 'Podziemnego kręgu’ Davida Finchera”. Do zagrania głównej roli wybrano znanego z ekranizacji „Harry’ego Pottera” aktora Daniela Radcliffe’a.

rogi-film-6„Wiedziałem, że do głównej roli potrzebuję aktora, który potrafiłby ukazać na ekranie zarówno mroczne oblicze upadłego anioła, jak i jego swoistą romantyczną stronę. Innymi słowy, musiał to być ktoś, kto będzie w stanie zagrać faceta z dwoma rogami wystającymi złowieszczo z głowy w taki sposób, by wypadło to nie tylko naturalnie, ale także w pewien sposób kusząco. Można powiedzieć, że sam projekt rogów powstał jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań aktora, który miał je przywdziać. Inspirowaliśmy się wizerunkiem Szatana zawartym między innymi w ilustracjach Gustave’a Doré do 'Boskiej komedii’ Dantego, 'Raju utraconym’ Johna Miltona i XIX-wiecznych obrazach namalowanych przez Francisco Goyę. Od samego początku wiedziałem, że rogi te muszą być organiczne, przypominać te u satyra czy też barana. Ig musiał również przemawiać odpowiednio do przedstawicieli obu płci, ażeby wzbudzać u nich współczucie. Pamiętając o wszystkich tych aspektach, uznałem, że najlepszym – i w pewien sposób najbardziej oczywistym – aktorem do wcielenia się w tę rolę będzie Daniel Radcliffe. Dopiero później okazało się, że on także jest wielkim fanem powieści Joe Hilla” – powiedział Aja.

rogi-film-5

Lokacje, w których rozgrywa się filmowa akcja, stały się niemalże dodatkowym, niewidzialnym bohaterem „Rogów”. „Chciałem stworzyć za pomocą obrazu coś w rodzaju typowej dla prowincjonalnej Ameryki fasady urzekającej natury i wszechobecnej sielanki, a jednocześnie skontrastować te sceny z ujęciami śmierci oraz nieuchronnej katastrofy. Idealnie nadającą się do takiego celu lokację znaleźliśmy w pewnym robotniczym miasteczku, położonym w niecce między kilkoma górami. To miejsce miało dokładnie taki charakter, jakiego poszukiwałem, i spowodowało, że 'Rogi’ stały się w pewnym sensie filmowym hołdem dla genialnego 'Miasteczka Twin Peaks’ Davida Lyncha, które od zawsze uwielbiam. Nasza historia posiada zresztą wiele odniesień do tego serialu, więc nie są to z mojej strony słowa rzucane na wiatr” – twierdził reżyser, dodając, że aby aspekt lynchowski stał się jeszcze bardziej wyraźny, sprowadzono do ekipy Fredericka Elmesa, który nakręcił między innymi zdjęcia do „Blue Velvet” i „Dzikości serca”.

Adaptacja „Rogów” wejdzie na ekrany polskich kin w Halloween 31 października. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film