Ekranizacja „Niezwykłej podróży fakira, który utknął w szafie IKEA” od piątku w kinach. Wznowienie książki Puértolasa już w księgarniach

19 lipca 2018


Idealna historia na lato! W piątek 20 lipca do kin wchodzi „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”. Film Kena Scotta to adaptacja bestsellerowej powieści Romaina Puértolasa, którą z okazji premiery tej międzynarodowej produkcji wznowiło wydawnictwo Sonia Draga.

Głównym bohaterem historii jest młody i przystojny fakir Aja, który po śmierci matki opuszcza Indie, aby odnaleźć w Paryżu swojego ojca i przy okazji odwiedzić szwedzki sklep z meblami, o czym marzy od dziecka. Gdy wreszcie do niego trafia, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w ślicznej Marie. Nadzieje na miłość rozwieją się, kiedy w wyniku szalonego zbiegu okoliczności Aja utknie w szafie i wyruszy w niesamowitą podróż przez Europę. Czy spryt, humor i odrobina magii pozwolą mu wrócić do Paryża i znów spotkać ukochaną?

Film Kena Scotta to adaptacja powieści Romaina Puértolasa „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie IKEA”, wydanej we Francji w 2013 roku. Romain Puértolas pochodzi z Montpellier, a obecnie mieszka w Maladze. Jest fanem Juliusza Verne’a i Eduarda Mendozy. Wykonywał różne zawody i napisał kilka powieści, ale pierwszą z nich opublikował dopiero w wieku 37 lat. „Niezwykła podróż fakira…” narodziła się podczas codziennych podróży autora kolejką podmiejską, a inspiracją było jego zamiłowanie do magii. Powieść została dostrzeżona przez wydawcę Dominique’a Gaultiera z wydawnictwa Le Dilettante, który podjął ryzyko opublikowania książki „z długim tytułem, napisanej przez nieznanego autora”.

Ryzyko się opłaciło. Niemcy, Rosja, Tajwan, Kanada, Albania, Stany Zjednoczone… ponad trzydzieści krajów nabyło prawa do tłumaczenia i to jeszcze przed francuską premierą książki. W 2013 roku powieść szybko osiągnęła status bestsellera: 300 000 sprzedanych egzemplarzy! Również krytycy i recenzenci dobrze przyjęli książkę Puértolasa, doceniając jej dowcip i humanizm, a także liczne i zaskakujące zwroty akcji. Przygody, nieoczekiwane podróże, miłość, zadziwiające spotkania i perypetie stanowią tło dla ważnych kwestii polityczno-społecznych: globalizacji, wygnania, biedy, tolerancji, nielegalnej migracji… Jérôme Garcin twierdzi, że „akcja książki przypomina Gérarda Oury i Monty Pythona, a dialogi ? filmy Michela Audiarda”. Zatem nic dziwnego, że przygodami fałszywego fakira zainteresowali się producenci filmowi.

„Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie” to pierwsza produkcja firmy Brio Films zrealizowana w języku angielskim. Scenariusz ekranizacji został napisany we współpracy z autorem powieści. Historię uzupełniono o część prezentującą dzieciństwo bohatera w Indiach, by podkreślić przygodowy charakter i rozmach narracji. Przez dwa tygodnie zdjęcia realizowano w Bombaju, a następnie plan filmowy przeniósł się do Rzymu, Paryża i do Brukseli. W produkcji wzięli udział aktorzy z piętnastu krajów, między innymi indyjski gwiazdor Dhanusha, nominowana do Oscara za „Artystę” Bérénice Bejo, nominowany do Oscara za „Kapitana Philipsa” Barkhad Abdi, a także Erin Moriarty, Ben Miller, Stefano Cassetti, Abel Jafri i Gérard Jugnot.

„Po pierwsze, na styl filmu wpływa fakt, że mamy do czynienia z baśnią. Po drugie, ponieważ, wraz z głównym bohaterem, podróżujemy po różnych krajach, zależało mi, by każde z tych miejsc miało własną tożsamość wizualną. Każdy kraj filmowałem więc inaczej, kierując się atmosferą, otoczeniem i lokalną kulturą: zależało mi, by widz wyraźnie odczuł te zmiany miejsc. Dlatego w Indiach mamy taniec, wywodzący się z tradycji Bollywoodu, w Anglii ? muzyczny gag w stylu Monty Pythona, a we Włoszech ? pościg w rytmie muzyki Nino Roty. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tego projektu. Skomponował ją dla nas Nicolas Errera, z którym już wcześniej pracowałem. Inspirowaliśmy się melodiami indyjskimi, choć nie jest to film bollywoodzki, chcieliśmy jednak, by ta kultura przeniknęła do ścieżki dźwiękowej” ? tłumaczy reżyser Ken Scott.

Inspiracje do filmu reżyser czerpał przede wszystkim z niezwykle barwnej powieści Romaina Puértolasa, ale również z takich filmów, jak „Wystarczy być” Hala Ashby’ego, „Po godzinach” Martina Scorsese, czy „Życie jest piękne” Roberta Begniniego. Z racji tego że „Niezwykła podróż fakira…” to po części baśń, a po części powieść łotrzykowska, przed rozpoczęciem zdjęć Scott przeczytał ponownie „Kandyda” Woltera i „Odyseję” Homera. A ponieważ w filmie nie brak przygód, wrócił też do przygodowych komedii Spielberga. Jaki z tego miszmaszu inspiracji wyszedł koktajl? Przekonamy się już 20 lipca.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”:

Autor książki, Romain Puértolas, zaprasza polskich widzów na film:

Wznowienie książki „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie IKEA” w filmowej okładce:

fot. Sébastien Bossi / Brio Films

Tematy: , , , ,

Kategoria: film