Ekranizacja dystopii „Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera wchodzi do kin 19 września

8 września 2014

Wiezien-Labiryntu-film1
19 września, nieco ponad tydzień po światowej premierze, do polskich kin wejdzie ekranizacja „Więźnia labiryntu” Jamesa Dashnera, a wraz z nim do księgarń trafi nowe wydanie powieści, tym razem z filmową okładką.

„Więzień labiryntu” to pierwszy tom trylogii amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, która stała się światowym bestsellerem i jest uznawana za jedną z najlepszych współczesnych dystopii dla młodzieży, obok takich tytułów jak „Igrzyska Śmierci” czy „Niezgodna”.

Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą, jaką pamięta, jest jego imię. Kiedy drzwi się otwierają jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie ? otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, znajdująca się w samym centrum wielkiego i przerażającego Labiryntu.

Podobnie jak Thomas, żaden z mieszkańców Strefy nie wie z jakiego powodu się tu znalazł i kto ich tu zesłał. Czują jednak, że ich obecność nie jest przypadkowa i każdego ranka próbują znaleźć odpowiedź, przemierzając korytarze otaczającego ich Labiryntu. Jednak ta droga nie jest łatwa, bowiem Labirynt skrywa swoje okrutne tajemnice.

Kiedy następnego dnia po Thomasie windą do Strefy po raz pierwszy zostaje dostarczona dziewczyna przynosząc tajemniczą wiadomość, wszyscy Streferzy zdają sobie sprawę, że od tej pory nic nie będzie już takie jak było. Thomas podświadomie czuje, że to właśnie on i dziewczyna są kluczem do rozwiązania zagadki Labiryntu i znalezienia wyjścia. Ale z każdą chwilą czasu na to jest coraz mniej, a pytań wciąż więcej.

Dlaczego w ogóle znaleźli się w Strefie? Jaka jest ich rola? Kim są Stwórcy, którzy sprawują nad nimi kontrolę? Czym jest Labirynt i czy można znaleźć z niego wyjście? Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić i czy są na to gotowi? Szansa jest tylko jedna: Muszą znaleźć wyjście albo zginą.

Wiezien-Labiryntu-film2

Zainspirowana „Grą Endera” i „Władcą much” saga sprzedała się na świecie w nakładzie przekraczającym 3 miliony egzemplarzy. Można się więc było spodziewać, że z miejsca zainteresują się nią wyczuleni na bestsellery filmowcy. I rzeczywiście, prawa do filmu wykupiono niemal natychmiast, jednak na realizację projektu przyszło Dashnerowi poczekać trzy lata. Od początku wytwórnia 20th Century Fox chciała, aby w pracach nad scenariuszem sam autor uczestniczył jako konsultant. Dzięki temu powstał film, z którego Dashner osobiście jest bardzo zadowolony.

„Wes Ball (reżyser – przyp.red.) jest geniuszem. W tym momencie może się wydawać, że jestem stronniczy i próbuję go dobrze sprzedać, ale w ciągu kilku miesięcy każdy zrozumie, że to prawda. To wizjoner i geniusz, który zrobił spektakularny film przy bardzo skromnym budżecie” – wyznał w jednym z wywiadów Dashner. Opinię autora podzielają najwyraźniej producenci. Zakładając z góry, że film spotka się z szerokim odbiorem, na długo przed premierą ustalili, że pierwsze prace nad sequelem na podstawie drugiego tomu, „Prób ognia”, rozpoczną się we wrześniu tego roku.

Film „Więzień labiryntu” wchodzi na ekrany polskich kin 19 września. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun produkcji:

Filmowa okładka wznowienia powieści „Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera, która ukaże się 12 września nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc:

Wiezien-Labiryntu

Tematy: , , , ,

Kategoria: film