Ekranizacja drugiej części trylogii „Więzień labiryntu” w kinach od 18 września

8 września 2015

wiezien-labiryntu-proby-ognia-1
18 września do kina w całej Polsce wejdzie ekranizacja drugiej części trylogii autorstwa Jamesa Dashnera „Więzień labiryntu”. Tymczasem od 2 września w księgarniach dostępne jest wznowienie książki z filmową okładką.

Trylogia Jamesa Dashnera rozgrywa się w świecie dotkniętym wielkim kataklizmem. Thomas (Dylan O’Brien), chłopak, który stracił pamięć, budzi się w niezwykłym labiryncie i wraz z innymi szuka ucieczki z miejsca rządzonego przez tajemnicze siły. Pierwszy tom i pierwszy film skończyły się niezwykle emocjonalnym zwrotem akcji. Drugi tom cyklu i drugi film, „Więzień labiryntu: Próby Ognia”, rozpoczyna się w tym samym miejscu, w którym zakończyła się poprzednia część. Streferzy wysiadają z helikoptera, który zabrał ich z labiryntu, a zamaskowani żołnierze wprowadzają ich do podziemnego bunkra. Poznają Jansona (Aidan Gillen) ? przywódcę bazy – który informuje ich, że świat jest w rozsypce i ewenementem jest, że przetrwali wirusa. Każe im przejść specjalne badania i wypytuje Thomasa o organizację DRESZCZ, pragnąc wydobyć z niego, po czyjej stoi stronie. Thomas też ma parę pytań ? na przykład, dlaczego Teresa (Kaya Scodelario) przebywa oddzielnie. Niestety nie otrzymuje odpowiedzi. Poznaje samotnika Arisa (Jacob Lofland), który przybył z innego labiryntu. Chłopak prowadzi go do zastrzeżonego miejsca, w którym piętrzą się ciała.

Thomas podejrzewa, że bazą dowodzi DRESZCZ, mimo że Janson zaprzecza. Przekonuje Streferów, że nie są bezpieczni i mogą liczyć tylko na siebie. Postanawiają uciec, ale żeby tego dokonać, muszą stawić czoło uzbrojonym żołnierzom. Thomas i Minho (Ki Hong Lee) ratują Teresę z sali operacyjnej i uciekają z bunkra. Trafiają na Pustynię ? futurystyczny jałowy teren wypalony słońcem. Przemierzają ją ku nieznanemu…

wiezien-labiryntu-proby-ognia-2

Pierwszy tom „Więźnia labiryntu” wydano w 2009 roku ? książka od razu trafiła na listę bestsellerów. Czytelnicy okrzyknęli ją fenomenalnym połączeniem „Władcy much”, „Igrzysk śmierci” i serialu „Zagubieni”. Drugi i trzeci tom ukazały się w 2010 i 2011 roku.

Ekranizacja pierwszej części podbiła serca fanów i zarobiła 340 milionów dolarów. Filmowcom zależało na ścisłej współpracy z Jamesem Dashnerem ? autorem, dzięki któremu historia ujrzała światło dzienne. „Dużo rozmawialiśmy o zmianach, jakie należy uwzględnić przy przeniesieniu moich książek na ekran. Zależało im na tym, by zachować jak największą wierność z oryginałem, za co jestem im bardzo wdzięczny. Udało im się uchwycić ducha moich powieści” – mówi pisarz i dodaje: „Pragnęliśmy udzielić odpowiedzi na ważne pytania, a jednocześnie zachować wystarczająco dużo znaków zapytania, by widzowie z niecierpliwością czekali na trzecią część”.

wiezien-labiryntu-proby-ognia-3

Pierwszy film skupiał się na ucieczce. Drugi ? na podróży. Jak wyjaśnia reżyser, Wes Ball: „Thomas i Streferzy dowiadują się, że świat został spustoszony przez słońce i śmiertelnego wirusa. Muszą odnaleźć swoje miejsce i zastanowić się, co dalej. Są poszukiwani przez kilka grup i muszą podjąć trudną decyzję ? czy uratować świat, czy wybrać wolność”. Film odpowiada na ważne pytania zadane w poprzedniej części. Dowiadujemy się, że Streferzy trafili do labiryntu w ramach próby przeprowadzanej przez tajemniczą organizację naukowo-rządową o nazwie DRESZCZ.

wiezien-labiryntu-proby-ogniaBohaterowie odkrywają, że część z nich jest odporna na śmiertelną Pożogę i mogą pomóc innym. „W pierwszym filmie bohaterowie byli zamknięci w labiryncie, a w tym stawiają czoło światu” – mówi Ball, a producent Wyck Godfrey dodaje: „Powoli odsłaniamy tajemnicę dotyczącą tego, co się stało z naszą planetą. Bohaterowie zastanawiają się, czy dobrze zrobili, uciekając z labiryntu. To metafora wchodzenia w dorosłość. Jako nastolatki nie możemy się doczekać, aż wyprowadzimy się z domu rodzinnego i świat stanie przed nami otworem. Kiedy ten moment wreszcie nadejdzie, uświadamiamy sobie, z iloma problemami i trudnościami wiąże się dorosłe życie i samodzielność”.

Bohaterowie stawiają czoło m.in. Poparzeńcom ? chorym na Pożogę. „Są przerażający i groźni, ale jednocześnie nie zapominajmy, że to ludzie, którzy zapadli na śmiertelną chorobę” – mówi reżyser. Jeszcze większym przeciwnikiem jest tajemnicza organizacja DRESZCZ. „To metafora władzy, według której jednostka nie jest ważniejsza od ogółu. Społeczeństwo buntuje się przeciw takiemu modelowi rządzenia, bo każdy pragnie żyć po swojemu i podejmować własne decyzje” – mówi Godfrey i dodaje: „Organizacja nie jest w stu procentach zła. Szukają lekarstwa na wirusa, który powoli zabija ludzkość. Niestety, prowadząc swoje badania, zabijają ludzi odpornych na śmiertelną chorobę”.

James Dashner przyznaje, że stworzenie tej historii i postaci było dla niego wyzwalające: „Są na świecie miejsca, które nie odbiegają od tego, co opisałem. Inspirowałem się rzeczywistością, bo pragnąłem zabrać głos w ważnych sprawach ? głównie w rozważaniach na temat tego, dokąd zmierza świat”.

Film „Więzień labiryntu: Próby Ognia” wchodzi na ekrany polskich kin 18 września. Wznowienie książki w filmowej okładce jest już dostępne w księgarniach dzięki wydawnictwu Papierowy Księżyc. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film