Dwie powieści Dona DeLilla trafią na ekrany. Noah Baumbach nakręci dla Netflixa film „Biały szum”, powstanie też miniserial „Libra” dla Spectrum

19 stycznia 2021

Proza Dona DeLilla w centrum zainteresowania filmowców. Reżyser Noah Baumbach zapowiedział nakręcenie dla Netflixa filmu pełnometrażowego na podstawie powieści „Biały szum”. Z kolei inne dzieło pisarza, „Libra”, doczeka się adaptacji w formie miniserialu, który powstanie na zlecenie Spectrum.

Zdobywszy ogromne uznanie za sprawą najpopularniejszego w swojej karierze filmu zatytułowanego „Historia małżeńska”, scenarzysta i reżyser Noah Baumbach ponownie zbiera ekipę swoich zaufanych współpracowników do realizacji obrazu na podstawie „Białego szumu”. W rolach głównych zobaczymy Adama Drivera i Gretę Gerwig. Ekranizacja powstaje dla platformy Netflix. Zdjęcia mają rozpocząć się w czerwcu.

Satyryczna powieść „Biały szum” opowiada o pracowniku uniwersytetu, który jest kierownikiem katedry badań nad hitleryzmem. Wraz ze swoją czwartą żoną odczuwają przemożny lęk przed śmiercią, która stanowi motyw przewodni książki. Kiedy wyciek chemikaliów uwalnia w powietrze śmiercionośną czarną chmurę, muszą razem stawić czoła niebezpieczeństwu. W Polsce książka została opublikowana przez Dom Wydawniczy Rebis w przekładzie Radosława Zubka.

W planach jest też miniserial na podstawie „Libry”, który zamówiła sieć kablowa Spectrum. Adaptacją książki zajmuje się amerykańska powieściopisarka Lauren Wilkinson. Za produkcję odpowiadają firmy: Playground (odpowiedzialna za „Wolf Hall”) i należąca do Paula Giamattiego Touchy Feely Films. Ten projekt jest wciąż w fazie rozwoju, więc na ekranach zobaczymy go zapewne później niż „Biały szum”.

„Libra” łączy fakty i fikcję, aby opowiedzieć historię zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego, które pozostaje nadal jedną z największych zagadek XX wieku. Powieść nawiązuje do obsesji Amerykanów na punkcie teorii spiskowych. Śledzimy poczynania agentów CIA, którzy montują prowokację, jesteśmy świadkami rozterek Nicholasa Brancha, analityka, któremu powierzono spisanie tajnej historii zamachu, wreszcie poznajemy przeszłość domniemanego zabójcy prezydenta, Lee Harveya Oswalda, który miał być marionetką w rękach służb. Powieść ukazała się w Polsce nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc w przekładzie Jana Kraśki.

[am]
fot. Noaha Baumbacha: BAFTA Guru, fot. Lauren Wilkinson: Niqui Carter

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: film