banner ad

Cate Blanchett zagra w filmie Pedro Almodóvara na podstawie opowiadań Lucii Berlin

10 stycznia 2022

Cate Blanchett podpisała kontrakt na rolę w zapowiadanym od jakiegoś czasu filmie Pedro Almodóvara na podstawie opowiadań ze zbioru „Instrukcja dla pań sprzątających”. Książka Lucii Berlin ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B., a w tym roku powinna doczekać się wznowienia przez Wydawnictwo Czarne.

„Instrukcja dla pań sprzątających” zapowiadana jest jako pierwszy pełnometrażowy film Almodóvara, który zostanie nakręcony w języku angielskim. Formą wprawki do tego projektu był krótkometrażowy „Ludzki głos” z Tildą Swinton. „Instrukcja dla pań sprzątających” miała być realizowana jako następna, ale prace zostały przesunięte, ponieważ – jak wyjaśnił młodszy brat reżysera, producent filmowy Agustín Almodóvar – złożoność adaptacji wymagała więcej pracy nad scenariuszem. W międzyczasie powstał więc film „Matki równoległe”.

Dla wielbicieli Pedro Almodóvara takie przesunięcia to nic nowego. Reżyser zawsze długo pracuje nad scenariuszem. W wywiadach porównał pisanie do przygotowywania dania. „Potrzebuję dużo czasu na przyrządzenie go w piekarniku” – mówi. Stąd też bardzo ostrożnie wypowiada się o postępach w realizacji projektu. „Jesteśmy w trakcie pracy nad filmem 'Instrukcja dla pań sprzątających’, ale nie wiadomo, czy będzie to mój kolejny film. Powinien być kolejny, ale nie mogę tego jeszcze powiedzieć z całą pewnością” – zastrzegł w połowie grudnia w rozmowie z „Variety”.

Jedno jest pewne – „Instrukcja dla pań sprzątających” powstanie. Teraz też wiemy, że w filmie zagra Cate Blanchett, a firma producencka aktorki – Dirty Films – ma być zaangażowana w produkcję. W październiku 2019 roku Pedro Almodóvar mówił, że scenariusz powstał na podstawie pięciu opowiadań Lucii Berlin zamieszczonych w zbiorze. Czy od tego czasu zaszły w skrypcie jakieś zmiany? Tego nie wiadomo.

[am]
fot. Gage Skidmore

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film