„Carol” – ekranizacja powieści Patricii Highsmith wchodzi do polskich kin

3 marca 2016

premiera-ekranizacji-carol-1
4 marca do polskich kin wchodzi nominowany do Oscarów, pełen emocji i wysmakowanych obrazów film „Carol”. Jest to adaptacja słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”.

Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

„Carol” maluje sugestywny obraz przejściowego okresu, jakim były powojenne lata pięćdziesiąte. Ameryka jest jednocześnie przesycona atmosferą paranoi oraz optymizmu. Czasy te pozwoliły zaistnieć wielu nowatorskim twórcom, między innymi 28-letniej pisarce powieści kryminalnych Patricii Highsmith, która napisała swoją drugą powieść, „The Price of Salt” (później wznawianą jako „Carol”), o wyjątkowym uczuciu i związku dwóch mieszkanek Nowego Jorku ? Therese Belivet i Carol Aird. Otwartość, z jaką Highsmith opisuje w książce, opublikowanej w 1952 roku, seksualne doznania, czyni z niej jedną z przełomowych powieści literackich tej ery.

premiera-ekranizacji-carol-2

„W momencie publikacji książka Highsmith była niezwykle prowokacyjna i pod pewnymi względami, opowiedziana w niej historia raczej nie straciła na aktualności. Wiele aspektów tego, co musiały przejść Carol i Therese, ma miejsce także współcześnie” – mówi producentka Elizabeth Karlsen. Highsmith była jednak świadoma, iż jej powieść jest śmiałym posunięciem w roku 1952. Z uwagi na wątki homoseksualne autorka pierwotnie opublikowała uznawaną obecnie za arcydzieło powieść pod pseudonimem Claire Morgan ? jednym z czterdziestu, jakimi posługiwała się w swojej karierze.

Scenariusz, na podstawie powieści Highsmith wyszedł spod ręki nominowanej do nagrody Emmy pisarki Phyllis Nagy („Pani Harris”), zaś na ekran przeniósł go reżyser Todd Haynes. Ambicją Haynesa było pokazanie kontrowersyjnego związku Therese i Carol w sposób, który pozwoli uchwycić w filmie nastroje społeczne lat pięćdziesiątych. „Gdy między tymi dwiema kobietami zaczyna się budzić miłość i fascynacja, zaczynają też stawać w obliczu konfliktów, jakie ich więź wywołuje w otoczeniu” – opowiada Haynes.

premiera-ekranizacji-carol-3

W rolę tytułową wcieliła się w filmie Cate Blanchett. „Myślę, że zaletą pracy przy filmie na postawie powieści Patricii Highsmith jest bogate życie wewnętrzne jej bohaterów ? jest mistrzynią tworzenia postaci, które w pewnym sensie godzą się z faktem, iż każda dorosła osoba ma jakiś sekret” – tłumaczy aktorka, która grała już w adaptacji książki Highsmith, filmie „Utalentowany pan Ripley”. W „Carol” towarzyszy jej Rooney Mara jako Therese. „Perspektywa pracy z Cate była onieśmielająca, ponieważ od tak dawna jest moją idolką i uważam, że nie ma sobie równych” – mówi Mara.

Kończąc pracę nad filmem, producent Stephen Woolley powiedział, że „Carol” jest „dość wierną ekranizacją powieści Highsmith, co według mnie samo w sobie jest sztuką. Bardzo trudno napisać scenariusz na podstawie książki w sposób, który powoła do życia na ekranie opisany w niej świat. 'Carol’ pozwala widzom doświadczyć 'The Price of Salt’. Jest to sztuka sama w sobie ? subtelny rodzaj sztuki, którym widzowie mogą się rozkoszować, oglądając nasz film”.

Zdanie producenta nie jest najwyraźniej odosobnione. Podczas Targów Książki we Frankfurcie film zdobył Nagrodę dla Najlepszej Międzynarodowej Adaptacji Literackiej minionego roku. Na festiwalu w Cannes Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film „Carol” doczekał się również pięciu nominacji do Złotych Globów, sześciu nominacji do Oscarów, a także rekordowej liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun oraz dwa krótkie fragmenty „Carol” na podstawie powieści Patricii Highsmith:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film