banner ad

Benedict Cumberbatch wystąpi w realizowanej przez BBC adaptacji „Dziecka w czasie” Iana McEwana

15 lutego 2017


Benedict Cumberbatch po raz kolejny wystąpi w produkcji, za której realizację częściowo odpowiadać będzie BBC. Po „Sherlocku” aktor podejmie współpracę z brytyjską stacją przy filmie telewizyjnym będącym adaptacją powieści „Dziecko w czasie” Iana McEwana.

Książka czołowego brytyjskiego prozaika koncentruje się na przedstawieniu rodzinnej tragedii ? chwila nieuwagi sprawia, że trzyletnia córka Stephena Lewisa zostaje porwana z lokalnego supermarketu. Jej zniknięcie wywiera druzgocący wpływ na małżeństwo bohatera. Zdarzenie staje się również pretekstem dla niego do snucia szeregu filozoficznych rozmyślań na temat straty, cierpienia i miłości. „Czytałem tę powieść lata temu i została we mnie – głęboka, piękna i bardzo poruszająca. Tylko Ian McEwan mógł napisać o stracie z tak przekonującą szczerością” – powiedział Benedict Cumberbatch.

Według pierwszych informacji film zwróci szczególną uwagę na trudne relacje dwójki rodziców, których małżeństwo ? w obliczu tragedii ? ulegnie stopniowej dewastacji. Dla Stephena oraz jego żony strata córki wiąże się z cierpieniem i dojmującym smutkiem przeżywanym w bardzo osobisty, choć niekiedy odmienny sposób.

Za scenariusz półtoragodzinnej telewizyjnej produkcji odpowiedzialny będzie Stephen Butchard, który na swoim koncie ma między innymi skrypty do niektórych odcinków serialu „Upadek królestwa” na podstawie cyklu „Wojny Wikingów” Bernarda Cornwella. Stołek reżysera przypadł zaś Julianowi Farino, który nakręcił między innymi miniserial „Nasz wspólny przyjaciel” na motywach prozy Charlesa Dickensa. W rolę ojca zaginionej dziewczynki wcieli się wspomniany wcześniej Benedict Cumberbatch. Będzie to jego drugi – po „Pokucie” – występ w ekranizacji powieści McEwana. Aktor ma także nadzorować powstawanie dzieła jako producent wykonawczy. Adaptacja powstaje dla BBC One oraz Masterpiece.

„Jestem podekscytowany, że moja powieść znalazła się w rękach tak świetnego zespołu kreatywnego. Mile wspominam Benedicta grającego znakomitą i kluczową rolę w filmowej adaptacji 'Pokuty’. To wielki zaszczyt, że teraz ów aktor o tak ogromnych umiejętnościach, doświadczeniu i subtelności wystąpi w głównej roli w 'Dziecku w czasie'” – powiedział Ian McEwan.

Wydana w 1987 roku powieść „Dziecko w czasie” została wyróżniona nagrodą literacką Whitbread Award. Książka ukazała się w polskim przekładzie Marka Fedyszaka za sprawą wydawnictwa Albatros.

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film