„Beksińscy. Album wideofoniczny” ? dokument na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej w kinach od 10 listopada

30 października 2017


Znamy datę kinowej premiery pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Beksińscy. Album wideofoniczny”. To niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”. Obraz wejdzie do kin studyjnych 10 listopada 2017 roku.

Światowa premiera „Beksińskich” miała miejsce na tegorocznym 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym ? najbardziej prestiżowym polskim festiwalu poświęconym twórczości dokumentalnej. Film startował w konkursie polskim i międzynarodowym, gdzie zdobył wyróżnienie jury. „Beksińscy” zagościli również na kilku innych, popularnych imprezach filmowych, jak Transatlantyk w Łodzi, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Ińskie Lato Filmowe czy Sopot Film Festival. Wszędzie gromadzili komplety widzów, a seanse zazwyczaj kończyły się długimi dyskusjami z twórcami filmu. Co sprawia, że widzowie odbierają tę opowieść tak emocjonalnie, niczym najbardziej poruszający film fabularny?

Historia przedstawiona w filmie „Beksińscy. Album wideofoniczny” rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza – Zdzisława Beksińskiego i opowiada o jego skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem, Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich.

Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie – pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka. Poczucie autentyzmu, które doświadcza widz filmu, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju.

Scenarzystą i reżyserem obrazu jest Marcin Borchardt, a producentem – Darek Dikti Biuro pomysłów (producent m.in. dokumentu „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”).

Poniżej możecie obejrzeć najnowszy zwiastun filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Dokument trafi do kinowej dystrybucji 10 listopada:

Plakat promujący film „Beksińscy. Album wideofoniczny”:

Książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film