BBC zrealizuje serial o Straży Miejskiej ze Świata Dysku Terry’ego Pratchetta?

2 marca 2018


BBC Studios pracuje ponoć nad ekranizacją książek Terry’ego Pratchetta o Świecie Dysku. Jak wiadomo, kultowy cykl obejmuje ponad 40 tytułów, dlatego postanowiono skupić się na podcyklu opowiadającym o perypetiach Straży Miejskiej Ankh-Morpork.

Pierwsze wzmianki o serialu zatytułowanym roboczo „The Watch” (z ang. „Straż”) pojawiły się już w 2011 roku. Gdy rok później Terry Pratchett powołał do istnienia firmę producencką Narrativia, mającą sprawować opiekę nad wszystkimi adaptacjami dzieł pisarza, wypłynęło nawet nazwisko scenarzysty, który miał napisać skrypt. Od planów do realizacji widać droga jest daleka, ale dużo wskazuje na to, że wreszcie zobaczymy na ekranach kolorową kompanię pilnującą porządku w Ankh-Morpork.

Zgodnie z informacjami, które opublikował portal Deadline, serial o Straży Miejskiej ma liczyć sześć odcinków. W projekt zaangażowany jest scenarzysta Simon Allen, który pracował ostatnio przy skryptach do seriali „Muszkieterowie” i „Das Boot”. Nie wiadomo, czy „The Watch” będzie jednorazowym przedsięwzięciem, czy może powstanie kilka sezonów, ale najwyraźniej BBC zostawia sobie otwartą furtkę.

Córka pisarza, Rhianna Pratchett, studzi entuzjazm, pisząc, że zawsze warto czekać na oficjalne źródła. Trudno jednak ocenić, czy jej słowa odnoszą się do projektu jako takiego, czy jedynie do któregoś z detali.

Pratchett pozostawił po sobie ogromny dorobek literacki ? o Świecie Dysku powstało ponad 40 książek, z czego 8 skupia się na perypetiach Straży Miejskiej (choć bohaterowie pojawiają się również w innych tomach). Filmowcy mieliby więc materiału na seriale na długie lata.

Aktualnie fani twórczości Pratchetta wyczekują na telewizyjną ekranizację powieści „Dobry omen”. Scenariusz tej produkcji napisał Neil Gaiman, który był również współautorem książki. Mieliśmy już okazję zobaczyć, jak wyglądają David Tennant i Michael Sheen wcieleni w demona Crowleya i anioła Azirafala. Premiera tego serialu zapowiedziana jest na 2019 rok.

[am]
rys. Paul Kidby

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film