banner ad

Autorka „Córek dancingu” nakręciła film na podstawie reportażu „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace. Jest zwiastun i data premiery książki

1 września 2022

Gutek Film zapowiada anglojęzyczny debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Obraz zatytułowany „Silent Twins” powstał na podstawie reportażu „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace i był pokazywany na festiwalu w Cannes. Właśnie do sieci trafił zwiastun tej produkcji. Poznaliśmy również datę wydania polskiego przekładu książki.

O milczących bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym Broadmoor – dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały.

June i Jennifer jako małe dziewczynki były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jako jedyne czarnoskóre dzieci w okolicy często spotykał je jednak ostracyzm w szkole. Miało to na nie traumatyczny wpływ. Zaczęły coraz bardziej oddalać się ludzi, także od swoich rodziców i rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne.

Brytyjska dziennikarka śledcza Marjorie Wallace poznała June i Jennifer w 1982 roku, gdy dziewczyny trafiły do Broadmoor. Autorka zdobyła ich zaufanie, dzięki czemu mogła opublikować reportaże im poświęcone w „The Sunday Times” i tym samym nagłośnić ich sprawę. Później napisała też książkę „Milczące bliźniaczki”, która doczekała się adaptacji w formie filmu telewizyjnego i sztuki teatralnej. O bliźniaczkach powstała nawet piosenka, „Tsunami”, którą nagrał zespół Manic Street Preachers. Teraz ich historię postanowiła przypomnieć w nowej ekranizacji książki Agnieszka Smoczyńska.

Jak informuje Gutek Film, wypełniony muzyką film „Silent Twins” nosi wyraźne piętno autorskiego stylu reżyserki. I – podobnie jak poprzednie produkcje Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Smoczyńska pełnymi garściami czerpała z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięgnęła po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Główne role w „Silent Twins” zagrały Letitia Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamara Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki stworzyły przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.

„Silent Twins” trafi do kin 21 października, a przedpremierowo można go obejrzeć na przeglądzie Konfrontacje Filmowe od 9 września. Poniżej prezentujemy zwiastun:

Książka „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace ukaże się 28 września nakładem Wydawnictwa Czarne. Za przekład reportażu odpowiada Michał Szczubiałka:

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film