banner ad

Arnaud Desplechin zekranizował „Oszustwo” Philipa Rotha. Zobacz zwiastun filmu

20 lipca 2021

Proza Philipa Rotha po raz kolejny doczekała się przeniesienia na ekran. Francuski reżyser Arnaud Desplechin pokazał na Festiwalu Filmowym w Cannes swój film na podstawie powieści „Oszustwo”. W adaptacji występują m.in. Denis Podalydès, Léa Seydoux, Madalina Constantin i Emmanuelle Devos.

Akcja „Oszustwa” (w oryg. „Tromperie”) rozgrywa się w 1987 roku. Philip to znany amerykański pisarz żyjący w Londynie w otoczeniu kobiet: takich, które istnieją wyłącznie w jego umyśle, jak również tych prawdziwych – żony, a zwłaszcza kochanki, którą zaprasza do swojego gabinetu na rozmowy i chwile namiętności.

Historia zanurza nas w intymnej przestrzeni pracowni pisarza, w miejscu, gdzie wszystko jest możliwe. To tutaj Philip i jego kochanka, grani przez Denisa Podalydèsa i Léę Seydoux, rozmawiają, dotykają się, kłócą i kochają, z czasem angażując się w rodzaj wzajemnej psychoanalizy.

Powieść Philipa Rotha wywarła ogromny wpływ na życie Arnauda Desplechina. Filmowiec czytał ją zarówno po francusku, jak i po angielsku. „Ta książka mnie fascynuje, ponieważ jest to po prostu czysty dialog – najpiękniejszy dialog, jaki czytałem między mężczyzną a kobietą” – mówi reżyser.

Desplechin długo zastanawiał się, czy zekranizować powieść, mimo że sam autor go do tego zachęcał. „Robiłem kilka podejść i nigdy nie byłem zadowolony z efektu. Rozważałem przeniesienie historii na deski teatru z Denisem Podalydèsem w roli głównej i po raz kolejny mi się nie udało. Coś się jednak wydarzyło podczas lockdownu i odblokowałem się” – wyjaśnia.

Film pokazany został widzom podczas 74. festiwalu filmowego w Cannes, dzięki czemu możemy zobaczyć zwiastun, który pojawił się w sieci. Pierwsze recenzje są mieszane, ale w tym momencie jest jeszcze za szybko na wydawanie ostatecznych werdyktów.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Oszustwa”:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film