Andy Serkis zrealizuje „Folwark zwierzęcy” na podstawie Orwella

23 października 2012


Andy Serkis, aktor wcielający się w Golluma we „Władcy Pierścieni” i „Hobbicie”, wyreżyseruje i zagra w adaptacji „Folwarku zwierzęcego” na podstawie powieści George?a Orwella.

Film zostanie zrealizowany przy pomocy technologii performance capture przez studio The Imaginarium, założone przez Serkisa do spółki z Jonathanem Cavendishem (producent „Dziennika Bridget Jones”).

W komunikacie wysłanym prasie Serkis napisał: „Jesteśmy zachwyceni mogąc oficjalnie ogłosić nasze zaangażowanie w przeniesienie tej klasycznej już i kontrowersyjnej przypowieści na ekran, przy odrobinie szczęścia pozwalając jej rezonować w naszych czasach dzięki świeżej perspektywie”.

Prace nad filmem są na etapie weryfikacji koncepcji ? projektowane są postacie a następnie przeprowadzane próby z ich wykorzystaniem. Serkis zapowiedział, że film będzie wpasowany w baśniową formułę kina familijnego: „Nie zamierzamy zajmować się polityką w autorytarny sposób. Film ma być emocjonalnie wypośrodkowany w sposób, który moim zdaniem nie był jeszcze oglądany”.

Wydany 1945 roku „Folwark zwierzęcy” opowiada o grupie zwierząt hodowlanych, które zbuntowały się przeciwko ludziom, wygnały ich i zaczęły same rządzić się farmą. „’Folwark Zwierzęcy’ miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy” ? pisał o książce Orwell. „Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura.”

Książka dwukrotnie była już adaptowana na potrzeby filmu. Najbardziej znaną ekranizacją jest pochodzący z 1954 roku brytyjski film animowany w reżyserii Johna Halasa i jego żony Joy Batchelor.

„Folwark Zwierzęcy” to nie jedyna produkcja na podstawie dzieł Orwella, jaką w najbliższym czasie planuje zrealizować Hollywood. Trwają również prace nad przeniesieniem na duży ekran „Roku 1984”.

fot. Gerald Geronimo

Tematy: , , , ,

Kategoria: film