AMC zamówiło pilotowy odcinek serialu będącego ekranizacją „Kaznodziei”

19 listopada 2013

Kaznodzieja - serial AMC
Na tę wiadomość miłośnicy komiksu czekali już od piętnastu lat. Stacja telewizyjna AMC zamówiła pilota serialu opartego na klasycznym komiksie Gartha Ennisa i Steve’a Dillona „Kaznodzieja”. Czyżbyśmy mieli wreszcie doczekać ekranizacji jednej z najbardziej obrazoburczych serii w historii komiksu?

Wydawany pomiędzy 1995 a 2000 rokiem ?Kaznodzieja? opowiada historię Jessego Custera, młodego księdza-alkoholika z małego miasteczka opanowanego nieziemskim bytem zrodzonym ze związku demona z aniołem, który z pomocą byłej dziewczyny oraz wampira z Irlandii wyrusza na poszukiwanie Boga. Najwyższy, mając wszystkiego dość, uciekł z niebios i zaszył się gdzieś na Ziemi. Na swej drodze bohaterowie napotykają całą menażerię nieprawdopodobnych postaci – siejącego śmierć i zniszczenie Świętego od Morderców, młodego chłopaka, który poszedł w ślady swojego idola Kurta Cobaina i strzelił sobie w głowę, stając się w ten sposób Gębodupą, i wreszcie Herr Starra, szefa mistycznej organizacji Graal, która planuje wykorzystać Jessego Custera do swoich celów w nadchodzącym Armagedonie.

Pierwsze próby przeniesienia ?Kaznodziei? na ekran podjęto już w 1998 roku. Do realizacji filmu próbował namówić szefa Miramaxu Kevin Smith. W listopadzie 2006 roku zapowiedziano produkcję serialu dla HBO, jednak stacja, podobnie jak wszyscy przed nią, w końcu odstąpiła od pomysłu, obawiając się, że wierna adaptacja będzie zbyt mroczna i brutalna.

Jak jednak zostało już potwierdzone, komiks otrzymał kolejną szansę. Pilotowym odcinkiem jest bowiem zainteresowana stacja AMC, która po zakończeniu emisji ?Breaking Bad? i zbliżającym się finale ?Mad Men? szuka pomysłu na serial, który mógłby zając ich miejsce. Produkcją serialu zajmie się wytwórnia Sony Pictures Television. Udział w projekcie potwierdzili już Seth Rogen, Evan Goldberg i scenarzysta ?Breaking Bad?, Sam Caitlin. Z obrotu spraw zadowolony jest oczywiście twórca serii, Garth Ennis, który będzie pełnił rolę konsultanta, jeśli serial dojdzie do skutku. Gdyby tak się stało, AMC przekroczyłoby kolejną po ?Żywych trupach? granicę w prezentowaniu treści, jakich dotychczas nie mogliśmy oglądać na ekranach telewizorów. I to kolejną dzięki komiksowi.

W Polsce ?Kaznodzieja? ukazywał się w latach 2002-2007 nakładem wydawnictwa Egmont.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film