Agnieszka Holland zrealizuje film na podstawie thrillera Olgi Tokarczuk

6 lutego 2013


Agnieszka Holland zamierza nakręcić film na podstawie ostatniej jak dotąd powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową reżyserka nie wyjawiła więcej żadnych szczegółów, gdyż jest jeszcze za wcześnie, aby podawać informacje o terminie rozpoczęcia zdjęć czy planowanej obsadzie. Wiadomo, że projekt będzie jednym z kilku, nad którymi Holland chce w najbliższym czasie pracować (obok filmu o Janie Karskim, polskim historyku, kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego).

Wydana w 2009 roku powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to pierwsza próba zmierzenia się Olgi Tokarczuk z konwencją kryminału. Akcja książki rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina upomina się o szacunek dla zwierząt, przestrzega przed bezmyślnym niszczeniem przyrody, donosi nawet na policję, ale nikt się nie przejmuje kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a. Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci sąsiada kłusownika – mordercy saren, potem o następnej ofierze. Seria mniej lub bardziej niewytłumaczalnych zgonów rośnie, a na śniegu nie ma innych śladów jak tylko zwierzęce… Janina próbuje zbadać sprawę własnymi metodami. Ma własną teorię na temat motywu i sprawcy, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę.

Powieść określana przez autorkę jako thriller moralny w samym 2009 roku sprzedała się w Polsce w nakładzie ponad 42 tysięcy egzemplarzy. Prawa do publikacji wykupiły również wydawnictwa w Szwecji, Francji, Niemczech i wielu innych krajach. Film Agnieszki Holland będzie trzecią po „Żurku” i „Zniknięciu” pełnometrażową produkcją na podstawie prozy Olgi Tokarczuk.

Obecnie pisarka pracuje nad nową powieścią, zatytułowaną „Xięgi Jakubowe”, której akcja osadzona została w XVIII wieku na Podolu, gdzie współistniały obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. Bohaterem książki będzie Jakub Frank, charyzmatyczny przywódca heretyckiej sekty żydowskiej, „mesjasz” i awanturnik, za którego namową wyznawcy przyjęli chrześcijaństwo i wyruszyli w podróż po Europie.

fot. Jordi Motlló

Tematy: , , , ,

Kategoria: film