Radek Rak i jego „Baśń o wężowym sercu” z Nagrodą Literacką Nike 2020!

4 października 2020

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2020! Podczas ceremonii, która odbyła się w Warszawie w niedzielę 4 października, czyli w Światowy Dzień Zwierząt, ogłoszono, że statuetkę otrzymuje… lekarz weterynarii, a w wolnym czasie również pisarz – Radek Rak. Kapituła doceniła jego książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

„Baśń o wężowym sercu” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Zawieszona między historią a mitem powieść wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy. Na kartach książki śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. To powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce, pełna rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru.

„Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historie nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy. W tym paśmie realności, z którym mierzy się 'Baśń o wężowym sercu’, jest coś poruszającego i okrutnego zarazem. Coś, co powinno zostać opowiedziane i być może nie ma na to innego języka niż dziwna, niedzisiejsza dykcja poetyckiej klechdy” – powiedział w laudacji przewodniczący jury, profesor Paweł Próchniak.

„Jestem zaskoczony, nie przygotowałem sobie niczego mądrego, co mógłbym powiedzieć. Obawiam się, że musiałbym się nie zgodzić ze świętej pamięci panem Jerzym Pilchem, bo trochę lepiej piszę niż mówię, gdy przychodzi mi coś powiedzieć w takiej sytuacji” – zareagował Radek Rak, odbierając nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Na gali laureat pojawił się wraz z żoną, Basią, oraz wydawczynią Kasią Sienkiewicz-Kosik.

W tym miejscu warto podkreślić, że statuetka dla „Baśni o wężowym sercu” to również wielka radość dla wydawcy. Niezależna oficyna Powergraph, założona przez pisarza Rafała Kosika i jego małżonkę Katarzynę Sienkiewicz-Kosik, ma w swoim katalogu książki wielu uznanych polskich pisarzy wywodzących się z literatury fantastycznej, m.in. Szczepana Twardocha, Jakuba Małeckiego i Anny Kańtoch. Publikuje też powieści Wita Szostaka (najnowsza, „Cudze słowa”, zapowiedziana jest na 14 października). Tymczasem jest to pierwsza Nagroda Nike dla tytułu, który ukazał się pod szyldem tego wydawnictwa. „Radość nieopisana, dziękujemy za docenienie naprawdę dobrej literatury i tego wyjątkowego pisarza!” – napisali na swoim profilu na Facebooku przedstawiciele oficyny Powegraph.

Podczas gali wręczono również wyróżnienie w plebiscycie Nike Czytelników. Otrzymała je Joanna Gierak-Onoszko za zbiór reportaży „27 śmierci Toby’ego Obeda” (wyd. Dowody Na Istnienie). W swej książce autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W ubiegłym roku statuetka powędrowała do Mariusza Szczygła za zbiór reportaży „Nie ma”. W jury zasiadają obecnie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki.

Gala finałowa Nagrody Literackiej Nike, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbyła się w formule hybrydowej – w spotkaniu organizowanym tradycyjnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wzięli udział wyłącznie finaliści konkursu, wydawcy, jurorzy i prowadząca Grażyna Torbicka oraz organizatorzy. Publiczność mogła oglądać transmisję na żywo na antenie TVN24 i w internecie na Wyborcza.pl.

Motywem przewodnim imprezy były filmowe adaptacje książek nominowanych w poprzednich latach do Nagrody Nike. Widzowie gali mogli przypomnieć sobie m.in. powieść „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha sfilmowaną przez Wojciecha Smarzowskiego czy „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator, którą przeniósł na ekran reżyser Borys Lankosz. W materiałach prezentowanych podczas wydarzenia pojawiły się również zapowiedzi kolejnych filmowych adaptacji dzieł z grona finalistów Nike.

[am]
fot. TVN24
źródło: Agora, TVN24, Powergraph

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy